29 OCAK TURK POGROMLARI YUNANISTAN ICIN KARA BIR LEKEDIR...

Sosyal Medyada Paylaş!

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nden yapılan açıklamada, "29 Ocak Batı Trakya Türklerinin Milli Direniş Günü kutlu olsun" ifadelerine yer verilirken "29 Ocak Türk Pogromları Yunanistan için kara bir lekedir." değerlendirmesinde bulunuldu. Merkezden yapılan açıklamada, "Günümüzde de Yunanistan, Türklerin asimile edilmesi ve yok sayılması için yoğun çaba göstermekte ve Türklere yönelik politik saldırılarına devam etmektedir." denildi.

29 OCAK GÜMÜLCİNE TÜRK POGROMU

Yunanistan, Batı Trakya Türklerine yönelik asimilasyon ve ırkçı politikalarını "Türk dernekleri" kapatarak şiddetlendirmiştir. 29 Ocak 1988 tarihinde ise Türk azınlık, ırkçı politikalara karşı Gümülcine'de direnişler başlatmıştır. 29 Ocak 1990 tarihinde ise Yunanlı ırkçı gruplar, Yunan polisinin de desteği ile Gümülcine ve İskeçe'de Türklere yönelik şiddetli saldırılarda bulundular. Türklere ait 500'den fazla iş yeri Yunanlılar tarafından yağmalandı ve tahrip edildi. Günlerce süren olaylarda bağımsız Türk Milletvekili Ahmet Faikoğlu ve İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Ağa demir çubuk ve bıçaklarla ağır şekilde dövüldü. Türk mahallelerini sistematik şekilde basan Yunanlılar, Türkleri genç-yaşlı ayırt etmeden ağır şekilde linç ettiler. Yunan gruplar, Türklerin evlerini, dükkanlarını işaretleyerek tehdit ve hedef göstermeye devam ettiler. Olayları incelemeye gelen Atina Milletvekili Maria Damanaki'ye dahi Yunan gruplar tarafından saldırı girişiminde bulunulmuştur.

29 OCAK TÜRK POGROMLARI YUNANİSTAN İÇİN KARA BİR LEKEDİR...

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (TÜRK DEGS) "29 Ocak Türk Pogromları Yunanistan için kara bir lekedir." değerlendirmesinde bulundu. Merkezden yapılan açıklamada, "Günümüzde de Yunanistan, Türklerin asimile edilmesi ve yok sayılması için yoğun çaba göstermekte ve Türklere yönelik politik saldırılarına devam etmektedir." denildi.

29 OCAK BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN MİLLİ DİRENİŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nden yapılan açıklamada, "29 Ocak Batı Trakya Türklerinin Milli Direniş Günü kutlu olsun" ifadelerine yer verildi. Yapılan paylaşımda, "29 Ocak Milli Dayanışma Günü, Batı Trakya Türklerinin haklı davalarını dünyaya duyurdukları, Türk kimliğine dönük saldırılara karşı direnişe geçtikleri gündür." açıklamasına yer verildi.