5 NOLU PARSELDE BIZIM KITA SAHANLIGIMIZ DISINDAKI KISIMLARDA GKRY SONDAJ YAPACAK DEMEK KABUL EDILEMEZ!

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı "Çizgilerimiz siliniyor" diyerek duyurdu. "5 No’lu parselde bizim kıta sahanlığımız dışındaki kısımlarda GKRY sondaj yapacak demek kabul edilemez." olduğunu belirten Yaycı, Türkiye ve KKTC arasında ortak deniz alanı kullanım anlaşması önerdi.

CİHAT YAYCI: "ÇİZGİLERİMİZ SİLİNİYOR"

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, 5 No’lu parselde bizim kıta sahanlığımız dışındaki kısımlarda GKRY sondaj yapacak ifadesinin kabul edilemez olduğunu belirti. Yaycı, "O zaman başından beri savunageldiğimiz KKTC hakları ne oldu? Salam dilimi politikasıyla her çizgimiz yavaş yavaş kaybettiriliyor." ifadelerini kullandı.

Başından beri önerdiğimiz çözümü tekrar öneriyoruz!

Yaycı'nın daha önceden de gündeme getirdiği öneriyi tekrar gündeme getiren TÜRK DEGS resmi twitter hesabı, "Türkiye ve KKTC kendi aralarında bir anlaşma imzalayarak Türkiye’nin deniz yetki alanlarını KKTC ile ortak kullanım alanı olarak ilan edebilir. Böylece; Deniz Yetki Alanları’nı Ortak Kullanma Antlaşması’ ile Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki Mavi Vatan’ı KKTC'nin de Mavi Vatan’ı olur." ifadelerine yer verdi.