54 YUNAN MİLLETVEKİLİ "TÜRK" KELİMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ!

Sosyal Medyada Paylaş!

Türk ve Türkiye'den yoğun şekilde rahatsız olan Yunanistan özellikle Türk diline yönelik saldırılarını hem Batı Trakya'da hem de Yunanistan'ın farklı noktalarından oldukça keskinleştirmiş durumda. Türkiye’nin Adalar Denizi bölgesindeki Turizm kampanyası için “Turkaegean “ifadesini kullanması şimdi de Yunan parlamentosunu çıldırttı. Türkiye'nin "Ege" ismini Türkçeleştirmesini Yunanistan'ın egemenlik hakkına bir saldırı olarak niteleyen 54 Yunanlı milletvekil, Yunanistan Kalkınma ve Yatırım Bakanı ve Sınai Mülkiyet Kurumu'nu Türkiye'ye karşı göreve çağırdıklarını bildirdiler. Bu saldırılar bir kere daha gösteriyor ki Türkiye’nin ‘Adalar Denizi’ ve Türkçe isim konusunda ısrarının ne kadar gerekli olduğunu net şekilde göstermektedir. 

Geçtiğimiz haftalarda da Yunan Dilbilimi Profesörü George Babiniotis, Yunan medyası Tanea'ya verdiği demeçte; Türkiye'nin turizm faaliyetlerinde Türkçe isimlendirmeleri kullanmasına karşı öfke nöbeti geçirdi. Babiniotis, Yunanca kökenli terimlerin Türkçeleştirilerek kullanılmasını da 'uluslararası bir utanç' olarak nitelendirmişti. 

Kaynak; 

https://www.tanea.gr/2022/06/29/politics/parliament/syriza-erotisi-sti-vouli-gia-tin-katoxyrosi-apo-tin-agkyra-tou-orou-turkaegean/