7 Ekim Milli Türkmen Bayramı Kut'lu Olsun!

Sosyal Medyada Paylaş!

Bugün 7 Ekim Milli Türkmen Bayramı. Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi olarak "7 Ekim Milli Türkmen Bayramı’mız kutlu olsun."

TÜRKMEN MİLLİ BAYRAMI KUTLANIYOR

Irak Türkmenleri her yıl 7 Ekim tarihinde Türkmen milli mücadelesini hatırlatmak için, bu tarihi “Türkmen Milli Bayramı” olarak kutluyor. Irak Türkmenleri, 7 Ekim 1997 tarihinde Erbil’de gerçekleşen ilk Türkmen Kurultayından bu yana, ekim ayının yedinci gününü bayram havasında kutlanıyor. O tarihte, 7 Ekim Türkmen Milli Bayramı olarak kabul edilmişti.

IRAK TÜRKMEN CEPHESİ

Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşah Salihi ise twitter hesabından yaptığı açıklamada; "Türkmeneli için bir dönüm noktası olan 7 Ekim tarihi, Milli Türkmen Bayramı olarak kararlaştırılmıştır. Nitekim bugün içinde harf inkîlabı yapılmış, Türkmeneli marşı seçilmiş, Türkmeneli bayrağı resmî olarak ilan edilmiştir. 7 Ekim Milli Türkmen Bayramı’mız kutlu olsun." dedi.

TÜRK DEGS'DEN IRAK TÜRKMEN CEPHESİNE TAM DESTEK

8 Mayıs 2021 tarihinde TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı ve Irak Türkmen Cephesi Lideri Sn. Erşat Salihi video konferans yöntemi ile bir görüşme gerçekleştirmiş ve Irak Türkmenlerinin durumu üzerine değerlendirmeler yapmışlar ve Halep'ten Mendeli'ye uzanan  "Türkmeneli Haritasını" paylaşmışlardı.

TÜRK DEGS EKİBİ KERKÜK'TE IRAK TÜRKMEN CEPHESİNİ ZİYARET ETTİ

23 Ağustos 2021 tarihinde ise TÜRK DEGS ekibi Kerkük’te Irak Türkmen Cephesi'ni ve Kerkük Milletvekili Sn. Erşat Salihi’yi ziyaret etmişler ve Irak seçimleri öncesi Irak Türkmen Cephesi (ITC)’ne destek olmuşlardı. Erşat Salihi'nin twitterdan duyurduğu görüşme kapsamında "Bugün Kerkük’te @turkdegs ’ten Murat Pehlivanoğlu ve Mert Tupuz kardeşimizi ağırladık. Ellerinde 57. Alay sancağı, hepimizin ortak amacı olması gereken Türkmeneli haritası ve paşamızın kitabını getirdiler. Bu vesileyle de Cihat Yaycı paşamızı da Kerkük’te görmeyi ummaktayız." ifadelerine yer verilmişti.