9 Mayıs'a Giderken; Putin'in Zafersiz Zafer Bayramı

Sosyal Medyada Paylaş!

Rusya, 2008 yılından bu yana elde ettiği tüm cephe zaferlerini Rus Hava Kuvvetleri'nin desteği, paralı askerler ve yerel milislerin desteği ile elde etti. Bu, Moskova'ya 2014 yılında Gürcistan, Dağlık Karabağ, Suriye, Libya, Mali ve Ukrayna'da iki kez, önce Kırım'ı yasadışı bir şekilde ilhak etmesi ve ardından Luhansk ve Donetsk'te kendi ilan ettiği Rus devletçiklerini oluşturması için düşük maliyetli ama önemli bir kaldıraç sağladı.

Putin, 24 Şubat 2022'den bu yanan Avrupa'nın en büyük ikinci yüzölçümüne sahip devleti Ukrayna'yı işgal etmeye çalışıyor ve buradaki durum Rusya ve Putin için çok daha çetrefilli bir noktaya ulaşmış durumda. Belarus vari bir devlet inşa etmek amacıyla işgal edilen Ukrayna'daki savaş Rusya açısından birçok açmaz, ağır kayıp ve maddi yükle donatılmış duruma geldi. Kısa süre içerisinde bitirilmesi hedeflenen Ukrayna işgali 80. güne doğru ilerliyor diğer yanda; Rusya, Kazakistan'dan Libya'ya hatta en önemli sahalardan birisi olan Suriye'den dahi askerlerini azaltıyor. Bu da demektir ki Rusya, cephede oldukça büyük bir maliyetle karşı karşıya.

9 Mayıs Zafer Bayramı öncesi büyük bir motivasyonla ilerlemesi beklenen Rusya, bu hedefide yerine getirmekten oldukça uzakta hatta son bir hafta içerisinde gemi, hücumbot ve helikopter kayıpları vererek savaşı daha da maliyetli bir noktaya getirdi.