Abbas Gazze'yi Yönetmeye Hazır

Sosyal Medyada Paylaş!

                                                 Abbas Gazze'yi Yönetmeye Hazır

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Pazar günü yaptığı açıklamada, Filistin Direniş Hareketi Hamas'ın İsrail tarafından kaldırılmasının ardından Gazze Şeridi'nin yönetimine yardım etmeye hazır olduğunu ifade etti. Bu açıklamaların, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas arasında Pazar günü Ramallah'ta yapılan ve İsrail'in Gazze'ye yönelik savaşının başlamasından bu yana türünün ikinci örneği olan bir görüşme sırasında yapıldığı bildirildi.

Reuters'ın aktardığına göre üst düzey bir ABD'li yetkili, Blinken'ın görüşme sırasında Filistin liderine Filistin Yönetimi'nin Gazze'nin geleceğinde merkezi bir rol oynaması gerektiğini söylediğini aktardı. ABD'li yetkili, "Gazze'nin geleceği toplantının odak noktası değildi, ancak Filistin Yönetimi bir rol oynamaya hazır görünüyordu" dedi ve Blinken'ın Abbas'a Batı Şeria'da sükuneti korumasına yardım ettiği için teşekkür ettiğini belirtti.

Blinken, Gazze Şeridi'ndeki en mantıklı çözümün "yeniden canlandırılmış bir Filistin Yönetimi"nin eninde sonunda onu yönetmesi olacağını öne sürdü, ancak bu arada diğer devletlerin ve uluslararası kuruluşların güvenlik ve yönetişimde rol oynamasının muhtemel olduğunu kabul etti. Bir başka haber ajansı AFP, Abbas'ın Filistin Yönetimi'nin Gazze Şeridi'ne dönüşünü "kapsamlı bir siyasi çözüme" bağladığını söyleyen kaynaklara dayandırdı.

Abbas, yaklaşık bir saat süren görüşmede, "İsrail'in 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devleti topraklarındaki işgaline son vererek güvenlik ve barışın sağlandığını" söyledi. "Gazze Şeridi, Filistin Devleti'nin ayrılmaz bir parçasıdır ve Doğu Kudüs de dahil olmak üzere tüm Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ni içeren kapsamlı bir siyasi çözüm çerçevesinde sorumluluklarımızı tam olarak üstleneceğiz" dedi. Filistin resmi haber ajansı WAFA ise, Abbas'ın "yıkıcı savaşın derhal sona erdirilmesini ve Gazze Şeridi'ne tıbbi malzeme, gıda, su, elektrik ve yakıt da dahil olmak üzere insani yardımın hızla sağlanmasını talep ettiğini" iddia etti.

 

Kaynak:The Palestine Chronicle