ABD Aracılığında İsrail-Lübnan Denizcilik Anlaşması

Sosyal Medyada Paylaş!

ABD Aracılığında İsrail-Lübnan Denizcilik Anlaşması

Onlarca yıl süren düşmanlıktan sonra, İsrail ve Lübnan geçen hafta deniz sınırlarını çizmeyi kabul eden ve ayrıca petrol ve gaz rezervleri açısından zengin olduğuna inanılan Qanaa bölgesinde tartışmalı bölgeyi sınırlayan tarihi bir anlaşma imzaladılar.

Dahası, fiilen Lübnan'ı İsrail'i egemen bir ulus olarak kabul etmeye zorladı, İsrail ile diplomatik ilişkisi olmadığı için şimdiye kadar bunu reddetti.

Akdeniz'in tartışmalı 860 kilometrekarelik alanı, potansiyel olarak milyarlarca dolar değerinde petrol ve gaz barındırıyor. İsrail ile Lübnan arasındaki gerilim, bu yılın başlarında, Haziran ayında Londra merkezli bir geminin İsrail için bir gaz sahası geliştirmek üzere gelmesiyle daha da kötüleşti.

Şu anda anlaşma her iki taraf için de bir kazanç gibi görünse de, bu deniz anlaşmasından sonra gelecekteki güvenlik tehditleri göz ardı edilemez.

Lübnan Sözcü Yardımcısı Elias Bou Saab, deniz sınırı anlaşmasını “insanların Lübnan'la yeniden konuşmaya başlayacağı” umuduyla “oyun değiştirici” olarak nitelendirdi ve anlaşmanın Lübnan gençliğine “umut” vereceğini de sözlerine ekledi.

Lübnan hükümeti için, sallanan ekonomisini desteklemek ve ülkeyi ekonomik iyileşme ve potansiyel yatırımcıları çekmek için raylara geri koyan bir paket geliştirmek için bir atış olabilir.

ABD'nin aracılık ettiği anlaşmaya göre, Lübnan, Lübnan'ın arama bloğu içinde yer alan ancak İsrail sularına geçen Qanaa sahasında gaz arama çalışmalarına başlayabilecek. Qanaa gaz sahasındaki kaynaklar henüz keşfedilmedi, ancak Lübnan kaynaklar açısından zengin olduğuna inanıyor. Şu anda toplam değeri 3 milyar dolar (3,08 milyar Euro) olarak tahmin ediliyor. Bu, Lübnan'a yılda 100 ila 200 milyon dolar getirebilir.

Bununla birlikte, Qanaa'nın Lübnan için acil ekonomik faydaları, mevcut altyapısı zayıf veya gelişme aşamasında olduğu ve hemen doğal gaz ve petrol çıkarmaya başlayamayacağı için çok uzak görünüyor. En erken dört ila beş yıl daha sürebilir.

Total Energies gerçekten de Lübnanlılar için araştırmaya başlarsa, diğer şirketlerin de dahil olması için teşvikler sunabilir, bu beklentileri göz önünde bulundurarak, doğrudan ekonomik etkilerin ne olacağı henüz görülmedi.

İsrail için de, tüm bloğu keşfetmek için Fransa'nın Total Energies ile anlaşmaları imzaladıktan sonra, dört ila beş yıl sonra potansiyel kazançlar başlayabilir.

 

Müzakereler aylar önce ABD'nin ısrarı ve Fransa'nın arabuluculuğunda başladı. Fransız diplomatlar, ABD'li müzakereci Amos Hochstein'ın anlaşmayı bir araya getirmesine yardım etti. Böylece anlaşma, İsrail'deki iktidar koalisyonu için siyasi kazanımların yanı sıra, önümüzdeki ay her iki meclis için de ara seçimlerle karşı karşıya olan ABD Başkanı Joes Biden için siyasi faydalar da getiriyor. Biden bu anlaşmayı, Amerika'da sürekli artan petrol ve gaz fiyatları nedeniyle Amerikan halkı arasında artan kızgınlığı yatıştırmak için kullanabilir.

 

Bu arada, Avrupa'nın gaz krizi her geçen gün artıyor. Avrupa hükümetleri tüketicileri fiyat şoklarından korumak için ellerinden geleni yapıyorlar, ancak patlamalar geçen ay Nord Stream 1 ve 2'ye zarar verdikten sonra kriz daha da dibe vurdu. Nord Stream 1 boru hattı, Avrupa'nın ana Rus gazı kaynağıydı.

İsrail, deniz anlaşması imzalanıp teslim edildikten sonra Karish sahasından petrol ve gaz çıkarmaya ve birkaç hafta içinde Avrupa'ya ihraç etmeye başlayabileceğini söyledi.

Lapid, Batılı ülkeler kendilerini Rus enerjisinden koparmaya çalışırken İsrail'in Avrupa'ya yardım etmek için oynayabileceği rol hakkında defalarca konuştu.

Bu gelişme, geçen hafta Suudi Arabistan ve Rusya liderliğindeki OPEC+'ın pandemiden bu yana en büyük üretim kesintisiyle ABD'ye meydan okuyarak Biden Yönetimi üzerinde ek baskı yaratmasıyla yeni bir dip seviyeye ulaşan ABD-Suudi ilişkilerinin kötüleşmesinin arka planında geliyor.

Ancak, son zamanlarda bazı Orta Doğu müttefikleriyle diplomatik gerilimlerin arttığını gören Biden yönetimi için de bölgesel bir zafer. Akdeniz'den çok ihtiyaç duyulan gaz olasılığı ve tarihi düşmanlar arasında olası bir güvenlik krizini önleyen ABD, etkisinin görünüşte azalmış olduğu bir bölgede önemli bir kazanım elde etti.

Kaynak: https://kashmirobserver.net/2022/10/19/u-s-brokered-israel-lebanon-maritime-agreement/