ABD Başkanı Biden: "Gerekirse yine vururuz"

Sosyal Medyada Paylaş!

                                                         ABD Başkanı Joe Biden: "Gerekirse yine vururuz"

ABD Başkanı Joe Biden, İran bağlantılı hedefleri gerekirse yine vuracaklarını ifade etti.

Irak’ın Musul kenti yakınlarında ABD ve Irak güçlerinin ortak devriyesinin bombalı saldırıda hedef alındığı açıklandı. Saldırıda aracın hasar gördüğü ancak can kaybının olmadığı belirtildi. ABD’nin dün Suriye’de İran bağlantılı gruplara ait hedefleri vurmasının ardından konuşan Başkan Joe Biden gerekirse bu grupların yeniden vurulacağını söyledi.

Reuters’a bilgi veren iki güvenlik kaynağına göre, Irak’ın kuzeyindeki Musul kenti yakınlarında ABD ve Irak güçlerinin ortak devriyesi yol kenarına konuşan bombalı saldırıda hedef alındı. Saldırıda araç hasar gördü ancak bir can kaybı yaşanmadı.

Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’nden ya da ABD öncülüğündeki koalisyondan olayla ilgili bir açıklama gelmedi.

İki güvenlik kaynağına göre, Irak’ın kuzeyindeki Erbil kentinde de ABD güçlerinin bulunduğu El Harir hava üssü silahlı insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda hedef alındı. İnsansız hava aracının üsteki hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirildiği belirtildi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin dün Suriye’de İran Devrim Muhafızları ile bağlantılı hedeflerin ve bağlantılı grupların vurulduğunu açıklamıştı.

Başkan Joe Biden bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD askerlerinin hedef alındığını ve bu nedenle karşılık verilmek zorunda kalındığını, gerekirse bu hedefler ve bağlantılı grupların yeniden vurulacağını söyledi.

 

Kaynak: VOA