ABD Başkanı Biden, Türkiye’ye F-16 Satışına Derhal Onay Verilmesi İçin Kongre Üyelerine Mektup Gönderdi

Sosyal Medyada Paylaş!

ABD Başkanı Biden, Türkiye’ye F-16 Satışına Derhal Onay Verilmesi İçin Kongre Üyelerine Mektup Gönderdi

ABD Başkanı Joe Biden’ın Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satışını derhal onaylamaları için Kongre üyelerine mektup gönderdiğini bildirdi. Ajansa göre Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti’nin, Temsilciler Meclisi ve Senato Dış İlişkiler Komitlerindeki en üst düzey isimlerine de, Biden'ın resmi satış izni sürecini başlatma noktasında olduğundan ayrı bir mektup gönderildi.

Türkiye, Ekim 2021’de 40 adet F-16 ve mevcut uçaklar için de 79 modernizasyon kiti alımı için ABD’ye başvurmuş fakat ABD ile ikili ilişkilerdeki sorunlar nedeniyle bu satış Kongre gündemine alınmamıştı.

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgale başlamasıyla birlikte Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılım başvurularının Türkiye tarafından bloke edilmesiyle iki konu karşılıklı pazarlık konusu olmuştu.

Türkiye geçen yıl Finlandiya’nın üyeliğini onaylamış, ABD Dışişleri Bakanlığı da modernizasyon kiti satışına yeşil ışık yakarak konuyu Kongre’ye iletmişti.

Biden’ın mektubuna göre, Lockheed Martin şirketinin ürettiği uçakların ve modernizasyon kitlerinin yaklaşık 20 milyar dolar karşılığından satışı için Kongre üyelerinin harekete geçmeye çağırdığını aktardı.

Mektubun içeriğini hakkında Amerika’nın Sesi’ne (VOA) Türkçe Servisi’ne bilgi veren bir Amerikalı yetkili de, “Başkan Biden’ın mektubunda Kongre’ye F-16 satışı konusunda gecikmesizin ilerlenmesi çağrısında bulunduğunu” söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı dün Türkiye’ye, İsveç’in NATO üyelik sürecini hızla tamamlama çağrısı yapmıştı.

TBMM’de onaylanan İsveç’in NATO üyeliği ile ilgili karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandıktan sonra Resmi Gazetede yayımlanacak.

Reuters’a göre ABD’deki resmi sürecin bundan sonra başlaması bekleniyor.

Ajansa konuşan Senato Dış İlişkiler Komitesi’nden Demokrat Senatör Chris Van Hollen ise F-16 satışı sürecinin çok da hızlı olmayabileceği yönünde mesajlar verdi.

Van Hollen, “Cumhurbaşkan Erdoğan’ın görevde olduğunu sürenin çoğunda Türkiye vefasız bir NATO müttefiki oldu” dedi.

Sözlerini, “Erdoğan’ın Suriye’deki Kürt müttefiklerimize yönelik saldırıları, Doğu Akdeniz’deki agresif eylemleri ve Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’a saldırılarını desteklemedeki rolü nedeniyle soru işaretlerim var” ifadeleriyle sonlandırdı.

 

Kaynak: Reuters