ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çatışmaların Başlangıcından Bu Yana İkinci Kez İsrail’de

Sosyal Medyada Paylaş!

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çatışmaların Başlangıcından Bu Yana İkinci Kez İsrail’de

İsrail'in uluslararası alanda en büyük destekçilerinden Amerika Birleşik Devletleri'nin Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bir kez daha İsrail'e gitti. 

7 Ekim'de başlayan sürecin ilk günlerinde İsrail'i ziyaret eden Blinken, bugün gerçekleştirdiği ikinci ziyaret öncesinde Washington'da yaptığı açıklamada, hedeflerinin Gazze'deki sivil halkın yaşadığı zararı en aza indirmek olduğunu belirtti.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında ölen sivillerin sayısındaki artış ve bölgede yaşanan gıda, su, ilaç ve yakıt kıtlığı nedeniyle uluslararası toplumdan gelen ateşkes çağrıları artıyor.

İsrail yönetimi ise ateşkes taleplerini bir kez daha reddetti. Beyaz Saray bu tavrı destekleyerek, 'İsrail'in kendini korumasına engel olmayacağını' duyurdu.

Hamas'ın kontrolündeki Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında şu ana dek en az 9 bin 61 kişinin öldürüldüğünü duyurdu. Yaklaşık 2 milyon 300 kişinin yaşadığı Gazze sahil şeridi, haftalardan bu yana İsrail tarafından yoğun bir bombardımana tabi tutuluyor.

 

Kaynak: DW Türkçe