ABD donanması, Gazze'ye yardım limanı inşa etmek üzere yola çıktı

Sosyal Medyada Paylaş!

ABD donanması, Gazze'ye yardım limanı inşa etmek üzere yola çıktı

ABD ordusuna ait dört gemi Salı günü, acil ihtiyaç duyulan yardımların ulaştırılması için Gazze sahilinde geçici bir liman inşa etmek üzere ihtiyaç duyacakları ekipman ve yaklaşık 100 askeri alarak Virginia'daki bir üsten ayrıldı. Gemiyi, İsrail'in karadan yardım sevkiyatını engellemesi nedeniyle ABD'nin Gazze'ye yardımı artırma çabalarının bir parçası olan liman görevi için Doğu Akdeniz'e yaklaşık 30 günlük bir yolculuk yapacak olan üç küçük gemi takip ediyor.

 

ABD Ordusu'ndan Tuğgeneral Brad Hinson gazetecilere yaptığı açıklamada, yardımların büyük gemilerden küçük gemilere aktarılması için bir açık deniz platformu ve karaya çıkarılması için bir iskeleden oluşacak yeni tesisin "60 gün içinde" faaliyete geçmesinin beklendiğini söyledi. "Tam olarak göreve hazır hale geldiğimizde, her gün karaya iki milyon öğün yemek ya da iki milyon şişe su çıkarabileceğiz" dedi.

 

ABD'li yetkililer bu çalışmanın Gazze'de "karaya ayak basmayı" içermeyeceğini, ancak Amerikan birliklerinin kıyıya demirlemesi gereken iskeleyi inşa ederken kuşatma altındaki kıyı bölgesine yaklaşacaklarını söylediler. "İskeleyi demirlemek için kiminle çalıştığımızın ayrıntılarına girmeyeceğim ama bazı yardımlar alacağız" diyen Hinson, güvenlik önlemleri hakkında konuşmayı da reddetti. Operasyona 7. Ulaştırma Taburu'ndan toplam 500 kadar askerin katılacağını belirten Hinson, taburu "Ordumuzun önde gelen su taşıtı birliği" olarak tanımladı. "Zorlu ortamlarda su üzerinden idame desteği sağlayabiliyorlar. Bunu yapmak üzere eğitildiler ve bu kabiliyeti sağlamaya hazır olmak için birçok tatbikata katıldılar."

How the US military plans to construct a pier and get food into Gaza (bbc.com)