ABD El Koyduğu İran'a Ait 1,1 Milyon Mermiyi Ukrayna'ya Gönderdi

Sosyal Medyada Paylaş!

ABD El Koyduğu İran'a Ait 1,1 Milyon Mermiyi Ukrayna'ya Gönderdi

ABD, geçen sene İran’dan ele geçirilen yaklaşık 1,1 milyon adet mermiyi Ukrayna’ya gönderdiğini açıkladı.

Orta Doğu’daki operasyonları denetleyen ABD Merkezi Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) mermilerin geçen sene Aralık ayında Yemen’e doğru gitmekte olan bir gemide ele geçirildiğini söyledi.

İran'a ait mermilerin 2 Ekim’de Ukrayna'ya aktarıldığını bildiren CENTCOM, mühimmatın 9 Aralık'ta bandırasız bir gemi olan MARWAN 1'den ABD deniz kuvvetleri tarafından ele geçirildiğini söyledi.

Amerikan hükümeti, müsadere yoluyla (bir varlığın sahibinin suç faaliyetine karıştığı düşünülüyorsa bu varlığa el konulabileceği) mermilere Temmuz ayında el koydu. Söz konusu iddia İran hükümetini korumakla görevli ve ülkenin silahlı kuvvetlerinin bir kolu olan İslam Devrim Muhafızları Ordusu'na karşı getirildi. CENTCOM tarafından yapılan açıklamada, “ABD’nin İran’ın bölgedeki ölümcül yardım akışını tüm yasal yollarla kesmek için müttefikleri ve ortaklarıyla çalışmakta kararlı olduğu” ifade edildi.

İran'a ait mühimmatın aktarılması, Biden yönetiminin bazı Kongre üyelerinin karşıtlığı nedeniyle Ukrayna'ya yardım sağlamak için alternatif yollar aradığı bir döneme denk gelmekte. Yetkililer, Ukrayna’ya gönderilen paranın neredeyse tükendiğine yönelik uyarılarını sürdürüyor. Ancak Cumhuriyetçilerin sağ kanadından gelen itirazlarla Temsilciler Meclisi’nde Ukrayna’ya  fon ayrılmasını engel olundu.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-europe-67014218