ABD, El Şifa Hastanesi'nin altında Hamas'ın komuta merkezi olduğunu iddia etti

Sosyal Medyada Paylaş!

                              ABD, El Şifa Hastanesi'nin altında Hamas'ın komuta merkezi olduğunu iddia etti

ABD, Hamas'ın Gazze Şehri'ndeki El Şifa hastanesinin altında bir komuta merkezine sahip olduğuna dair istihbarata sahip olduğunu söyledi. Ulusal Güvenlik sözcüsü John Kirby, grubun orada silah depoladığını ve bir İsrail saldırısına hazırlıklı olduğunu söyledi. ABD, yakın müttefiki İsrail'in Hamas'ın üslerini gizlemek için hastaneleri kullandığı yönündeki iddialarını ilk kez bağımsız olarak destekliyor. Hamas bunu reddediyor. Açıklama, İsrail'in hastanelerde mahsur kalan sivilleri korumak için artan küresel baskıyla karşı karşıya kaldığı sırada geldi.

ABD Başkanı Joe Biden, Al-Shifa hastanesinin kompleks çevresindeki yoğun çatışmalardan "korunması gerektiğini" söyledi ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail'in uluslararası hukuk çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini söyledi. Gazze'nin en büyük hastanesi olan El Şifa'nın çevresi son günlerde çatışmaların odağı haline geldi. Binlerce insanın orada barındığına inanılıyor.

Kirby, ABD'nin çeşitli kaynaklardan gelen kendi istihbaratına sahip olduğunu ve Hamas ve İslami Cihad'ın Gazze Şeridi'ndeki hastaneleri ve altlarındaki tünelleri askeri operasyonları gizlemek ve rehineleri tutmak için kullandığını öne sürdü. Daha önce ABD yönetimi yalnızca açık kaynaklı istihbarattan bahsetmişti ve bunun için kendi kaynaklarına sahip olduğunu doğrulamıyordu. "Hamas ve Filistin İslami Cihad üyeleri, Gazze Şehri'ndeki El Şifa'dan bir komuta ve kontrol noktası işletiyor" dedi. "Orada silah depoladılar ve bu tesise karşı bir İsrail askeri operasyonuna yanıt vermeye hazırlar." Kirby, bunun İsrail operasyonunun ne kadar zorlu olduğunu gösterdiğini, çünkü "Hamas'ın kendisini sivil nüfusun içine derinden yerleştirdiğini" söyledi.

 

Kaynak: BBC UK