ABD Gıda üretici fiyatlarını artırıyor; biraz rahatlama yolda olabilir

Sosyal Medyada Paylaş!

ABD'de üretici fiyatları Eylül ayında beklenenden fazla arttı, ancak tedarik zincirlerinin daha da iyileşmesiyle temel mal fiyatları yaklaşık 2-1 / 2 yıl içindeki en zayıf okumasını yaptı ve enflasyonla mücadelede bir miktar umut verdi.

Çalışma Bakanlığı'nın Çarşamba günkü raporunda, toptancılar ve perakendeciler tarafından alınan marjlarda geçen ay zar zor yükselen bir miktar değişiklikle üreticilerin daha yüksek fiyatlara geçmekte zorlanabilecekleri öne sürüldü. Ara mal ve hizmet fiyatları da orta derecede arttı.

New York'taki FWDBONDS baş ekonomisti Christopher Rupkey, "Enflasyon tamamen düşük üretim seviyesindeki doğrudan maliyetlerle ilgili, bu nedenle bu rapor, mağaza raflarında duran mallarda kaçak enflasyonla karşı karşıya kalan kuşatılmış tüketiciler için bir miktar rahatlama olarak kabul ediliyor" dedi. 

"Fed'in enflasyona karşı savaşı henüz kazanılmadı, ancak en azından üretici düzeyinde mal maliyetleri, bu yılın başlarında kontrolden çıkmış bir oranda yükselmeyi durdurdu."

Nihai talep için üretici fiyat endeksi geçen ay %0.4 yükseldi. Ağustos ayı verileri, daha önce bildirildiği gibi ÜFE'nin %0,1'lik düşüş yerine %0,2 düştüğünü gösterecek şekilde daha düşük revize edildi. Reuters anketine katılan ekonomistler, ÜFE'nin %0,2 artacağını tahmin ediyorlardı.

Hizmet fiyatlarındaki %0,4'lük artış, Eylül ayında ÜFE'deki artışın üçte ikisini oluşturdu. Hizmetler ağustos ayında %0.3 arttı. Eylül ayındaki artışın dörtte birinden fazlası, otel ve motel konaklama fiyatlarındaki %6,4'lük artıştan kaynaklandı.