ABD gizli görüşmelerde İran'dan Husi saldırılarını durdurmasını istedi

Sosyal Medyada Paylaş!

ABD gizli görüşmelerde İran'dan Husi saldırılarını durdurmasını istedi

ABD'nin bu yılın başlarında Umman'da yapılan gizli dolaylı görüşmelerde İran'dan Husilerin ticari gemilere yönelik saldırılarını durdurmasını istediği bildirildi.

 

Financial Times'ın haberine göre, ABD'nin İran'ın nükleer programıyla ilgili endişelerini dile getirmesini de içeren görüşmeler, ABD ve İran'ın 10 ay sonra ilk kez bir araya geldiği görüşmeler oldu.

 

Geçmiş müzakerelerde olduğu gibi ABD ve İran doğrudan görüşmelere katılmadılar ve mesajların iletilmesi için Ummanlı yetkililer aracı oldu. Söz konusu görüşme, tarafların Gazze'deki savaşın bölgesel bir çatışmaya dönüşmesini önlemek için diplomasi araçlarını nasıl kullandıklarını vurguladı.

 

Financial Times'a göre Beyaz Saray'ın üst düzey Orta Doğu danışmanı Brett McGurk ve İran elçisi Abram Paley ABD tarafındaki görüşmelere liderlik ederken, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri Kani İran'ı temsil etti. Görüşmelerden nasıl bir sonuç çıktığı ve görüşmelerin sürüp sürmediği belirsizliğini koruyor.

 

Husiler Kasım ayında Kızıldeniz'de ticari gemilere saldırmaya başlamış ve bunu Gazze'deki Filistinlilerle dayanışma amacıyla yaptıklarını açıklamıştı. ABD ve İngiltere Husilere doğrudan saldırılarla karşılık verdi.

 

ABD gizli görüşmelerde İran'dan Husi saldırılarını durdurmasını istedi (mepanews.com)