ABD, Güney Kore'ye Daha Fazla Asker ve Silah Konuşlandıracak

Sosyal Medyada Paylaş!

ABD Başkanı Joe Biden ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk-yeol, Kuzey Kore'yi caydırma amacıyla daha büyük çaplı askeri tatbikatlar düzenleme ve gerektiğinde daha fazla Amerikan silahının konuşlandırılması konusunda anlaştı.

Güney Kore'de ağırlıklı olarak Osan, Kunsan hava üsleri ve Cinhae Deniz Üssü'nde 40 bin kadar Amerikan askeri konuşluyken, ülkede Terminal Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi'nin (THAAD) yanı sıra sayısı belirtilmeyen uçak, helikopter ve insansız hava aracı bulunuyor.

Biden, 1950-1953 Kore Savaşı’na dayanan ABD-Güney Kore ittifakının Hint-Pasifik bölgesini “özgür ve açık” tutmak için daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi. ABD Başkanı, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ve Çin’in Tayvan üzerindeki hak iddialarına atıfta bulunarak, Güney Kore’yle aralarındaki ittifakın sınırları güç kullanarak değiştirmeye muhalefet temelinde inşa edildiğini belirtti. Ortak açıklamada da, Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın, Güney Çin Denizi’nde seyrüsefer serbestisinin korunması çağrısı yapıldı.