ABD Kongresi'ndeki Krizin Ukrayna Savaşına Etkisi

Sosyal Medyada Paylaş!

ABD Kongresi'ndeki Krizin Ukrayna Savaşına Etkisi

4 Ekim’de yapılan oylamayla ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy'nin görevine, kendisinin de üyesi olduğu Cumhuriyetçi Parti içerisindeki aşırı sağcı grubun önergesiyle son verildi. Yeni başkan seçilene kadar Temsilciler Meclisi geçici başkanı Patrick McHenry  atanmış, Temsilciler Meclisi en az bir hafta süreyle tatil edilmişti.

Aşırı sağcılar, McCarthy'nin ABD Başkanı Joe Biden ve Demokratlarla Ukrayna'ya yardımlar konusunda işbirliği yaptığı argümanını dile getirdi. Biden yönetimi son zamanlarda Ukrayna yardımı için ayrılan fonların neredeyse tükendiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Temsilciler Meclisinde McCarthy’i deviren sağcı üyelerin baskısıyla savaşa yönelik ek fonlar onaydan geçemedi. McCarthy'nin görevden alınmasıyla yakın zamanda yeni yardımların gönderilme ihtimali büyük ölçüde azalmış görünüyor.

Biden yönetimi ise İran'dan el konulan silahların gönderilmesi gibi Ukrayna'ya yardım etmenin başka yollarını bulmaya çalışıyor. Biden dün yaptığı açıklamada; "Bir sonraki aşamada Ukrayna'yı destekleyebiliriz, bunun için finansman bulmamızın başka yolları var ama şimdi bu konuya girmeyeceğim" dedi.

 

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-67013722