ABD, Rusya’yı Suriye üzerinde İnsansız Hava Araçlarını Taciz Etmekle Suçladı

Sosyal Medyada Paylaş!

ABD, Rusya’yı Suriye üzerinde İnsansız Hava Araçlarını Taciz Etmekle Suçladı

ABD Hava Kuvvetleri, Rus pilotların art yakıcı çalıştırarak paraşüt işaret fişekleri yerleştirmesinin ardından insansız hava araçlarının kaçınma eylemi yapmaya zorlandığını iddia etti.

Yaklaşık 900 ABD Kuvveti, IŞİD’e karşı SDG ile birlikte çalışmak üzere Suriye’ye konuşlandırıldı. Drone operasyonu ile ilgili yapılan açıklamalarda olayın nerede yaşandığına dair net bilgi paylaşılmadı.

ABD, Rus savaş uçaklarını Suriye üzerinden insansız hava araçlarının birçoğuna tehlikeli bir şekilde yaklaşmakla, işaret fişekleri patlatmakla ve MQ-9 Reapers’ı kaçınma eylemi yapmaya zorlamakla suçladı.

ABD hava Kuvvetleri, 5 Temmuz’da bu karşılaşmanın bir videosunu yayınladı. Videoda bir Rus SU-35 savaş uçağının insansız hava aracına yaklaştığı görüntülere yansıdı.

Aynı zamanda görüntülerin ardından ABD Hava Kuvvetlerince yapılan yorumlarda; Rus pilotun uçağı, Reaper'ın önüne konumlandırdığını ve art yakıcıyı çalıştırdığını, hızı ve hava basıncını önemli ölçüde artırdığını ve insansız hava aracının seyrinin zorlaştırıldığı dile getirilmekte.

ABD Hava Kuvvetleri, "Rus SU-35 savaş uçağı, ABD MQ-9 uçağının uçuş yolunda paraşüt işaret fişekleri kullandı".  "Yerleşik normlara ve protokollere aykırı olarak, bu durum ABD uçaklarını kaçınma manevraları yapmaya zorladı." dedi.

Ortadoğu'daki Dokuzuncu Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alexus Grynkewich olayın yaşandığı gün havada üç ABD insansız hava aracının olduğu bilgisini verdi.

Rus uçağını IŞİD'e karşı görevde olduğunu söylediği "dronları taciz etmekle" suçladı.

"Rus askeri uçakları, Suriye'de ABD uçaklarıyla etkileşime girerken güvensiz ve profesyonel olmayan davranışlarda bulundu." İfadelerini kullandı.

ABD Merkez Komutanlığı Başkanı Ordu Generali Erik Kurilla, Rusya'nın Suriye üzerindeki hava sahasını temizlemek için devam eden çabaları ihlal etmesinin "tırmanma veya yanlış hesap yapma riskini artırdığını" ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: https://www.aljazeera.com/news/2023/7/6/us-accuses-russia-of-harassing-drones-in-syria-releases-video