ABD, Seçimlerine Uluslararası Gözlemci Kabul Eden Venezuela'ya Yönelik Bazı Yaptırımları Hafifletiyor

Sosyal Medyada Paylaş!

                                         ABD, Seçimlerine Uluslararası Gözlemci Kabul Eden Venezuela'ya Yönelik Bazı Yaptırımları Hafifletiyor

ABD, Venezuela'ya uygulanan petrol, gaz ve altın sektörlerindeki yaptırımları hafifletiyor.Bu karar, Venezuela’da hükümet ve muhalefetin gelecek yılki seçimlerinde uluslararası gözlemcileri kabul etmeye yönelik anlaşmaya varmasından sonra alındı.

17 Ekim günü Barbados’ta yapılan görüşmelerde Maduro hükümeti ve muhalefet, 2024'ün ikinci yarısında uluslararası gözetim altında seçim yapma konusunda anlaşmaya vardı.

Washington ise Venezuela’nın seçimler konusunda vardığı mutabakattan cayması durumunda yaptırımlara yönelik uygulamaların geri alınabileceği konusunda uyarıda bulundu.

2018 seçimlerinin ardından ABD, Maduro hükümetine karşı sert yaptırımlar uyguladı. Washington ve diğer Batılı hükümetler seçimi hileli olduğu gerekçesiyle tanımadı. ABD, 2019’dan bu yana Venezuela devleti tarafından işletilen petrol şirketinin ihracat yapmasını engelledi.ABD Hazine Bakanlığı tarafından verilen yeni lisansa göre OPEC üyesi Venezuela, ürettiği petrolü altı ay boyunca herhangi bir sınırlandırma olmaksızın istediği pazarda satabilecek.

Kaynak: Reuters