ABD: Türkiye'nin Suriye'deki Eylemleri Güvenliğimiz Tehdit Ediyor

Sosyal Medyada Paylaş!

                                                                          ABD: Türkiye'nin Suriye'deki Eylemleri Güvenliğimiz Tehdit Ediyor

Beyaz Saray’ın resmi internet sitesinde 12 Ekim 2023 tarihinde “Suriye ve Suriye İle İlgili Durum İtibariyle Ulusal Acil Durumun Devamına İlişkin Duyuru” başlıklı bir bildiri yayınlandı.

Açıklamada; 14 Ekim 2019’da, ABD Başkanı Suriye’de ülkenin durum nedeniyle ülkenin ulusal güvenliğine ve dış politikasına yönelik olağanüstü tehdidi bertaraf etmek için ulusal acil durum ilan edildiği hatırlatıldı.

Ardından bildiride; “Türk hükümetinin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri eylemleri IŞID’i yenilgiye uğratma mücadelesini baltalamakta, sivilleri ve bölgenin güvenliğini tehlikeye atmakta ve ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikası için olağanüstü bir tehdit oluşturmaya devam etmektedir” ifadelerine yer verildi. Bu sebepler doğrultusunda ilan edilen acil durumun 14 Ekim 2023 tarihinden itibaren 1 yıl süreyle uzatıldığı duyuruldu.

 

Kaynak: https://www.whitehouse.gov/briefing-room/presidential-actions/2023/10/12/notice-on-the-continuation-of-the-national-emergency-with-respect-to-the-situation-in-and-in-relation-to-syria-3/