ABD ve Ermenistan’dan Ortak Askeri Tatbikat

Sosyal Medyada Paylaş!

                 ABD ve Ermenistan’dan Ortak Askeri Tatbikat

Ermenistan ve ABD ortak askeri tatbikat düzenleyecek. Rusya 11-20 Eylül günleri arasında yapılacak tatbikat konusunda kaygıları olduğunu dile getirdi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı’ndan konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, “Kartal Ortağı 2023” tatbikatının amacının uluslarası barış gücü görevlerine ortak hazırlık olduğu ifade edildi.

ABD ordu sözcüsü de tatbikata 85 ABD askeriyle 175 Ermenistan askerinin katılacağını söyledi. Sözcü, Ermenistan'la 20 yıllık bir eğitim ortaklığı olan ABD ordusunun Kansas Ulusal Muhafızları üyelerinin de dahil olacağı tatbikatta, ağır silahlar kullanmayacaklarını söyledi.

Moskova yönetimi, küçük çaplı olmasına rağmen tatbikatı yakından izleyeceğini söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Elbette bu tür haberler, özellikle de mevcut durum gözönüne alındığında endişe yaratıyor. Dolayısıyla bunu derinlemesine analiz edeceğiz ve durumu izleyeceğiz" diye konuştu.

Moskova, Sovyetler Birliği döneminde ülkenin bir parçası olan Güney Kafkasya bölgesinde bugün halen daha kendisini önemli bir güç olarak görüyor ve Rusya’nın Ermenistan’dan bir askeri üssü de bulunuyor.

Rusya ayrıca 2020 yılında Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan savaşın ardından yapılan anlaşma uyarınca bölgede barış gücü görevini yürütüyor.

Öte yandan Ermenistan Başbakanı NikolPaşinyanhaftasonu bir İtalyan gazetesine verdiği mülakatta, Rusya'nın Ermenistan'ı “Azerbaycan'ın süregelen saldırganlığına” karşı koruyamadığını söyledi. Paşinyan, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı nedeniyle Ermenistan'ın tüm güvenlik ihtiyaçlarını karşılayamadığını öne sürdü.

Kremlin SözcüsPeskov ise dün gazetecilere yaptığı açıklamada, Paşinyan'ın sözlerine katılmadığını söyledi. Peskov, “Rusya bu bölgenin kesinlikle ayrılmaz bir parçasıdır. Rusya bu bölgedeki durumun istikrara kavuşturulmasında tutarlı ve çok önemli bir rol oynamaktadır ve biz bu rolü üstlenmeye devam edeceğiz" değerlendirmesini yaptı.

 

 

 

Kaynak:https://www.voaturkce.com/a/abd-ermenistan-ortak-askeri-tatbikat/7256728.html