ABD, Yemen’deki Husilerin Kontrolündeki Bölgeden Fırlatılan 3 İHA’yı Kızıldeniz’de Düşürdü

Sosyal Medyada Paylaş!

ABD, Yemen’deki Husilerin Kontrolündeki Bölgeden Fırlatılan 3 İHA’yı Kızıldeniz’de Düşürdü

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), bir Amerikan savaş gemisinin, Kızıldeniz'de üç ticari gemiye düzenlenen saldırılar sonrası bölgede üç insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü açıkladı.

Açıklamada, Yemen'de Husilerin kontrolündeki bölgeden 3 Aralık’ta  düzenlenen füze ve İHA saldırılarının ardından, , USS Carney savaş gemisinin gemilerden gelen yardım çağrılarına yanıt verdiği belirtildi.

İngiltere dahil 14 ülkeyle bağlantılı gemilerden ikisinin saldırılarda vurulduğu ancak mürettebattan ölen ya da yaralanan olmadığı duyuruldu.

Husilerin sözcüsü, Unity Explorer ve Number 9 adlı iki İsrail gemisine saldırdıklarını açıkladı. Sözcü, gemilerin uyarıları reddetmelerinin ardından hedef alındığını söylerken detaylara yer vermedi. Husilerin sözcüsü, saldırıların Yemen halkının taleplerine ve İslam ülkelerinden Filistin halkına destek çağrılarına yanıt olduğunu belirtti.

İsrail Ordu Sözcüsü Hagari ise iki geminin de İsrail’le bağlantılı olmadığını belirtti. Gazetecilere verdiği demeçte “Bir gemi önemli ölçüde hasar gördü ve batma tehlikesiyle karşı karşıya. Diğer gemi hafif hasar aldı” dedi.

Husiler daha önce de İsrail’e balistik füzeler ve silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile saldırmış, daha fazla İsrail gemisini hedef alacaklarını duyurmuştu.

 

 Kaynak: BBC