ABD'DE GUN ICINDEN GELISMELER... ZAPORIZHZHIA NUKLEER SANTRALINE YAPILAN SALDIRI ILE ILGILI BMGK TOPLANDI...

Sosyal Medyada Paylaş!

ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye saati ile 22.30 Finlandiya Cumhurbaşkanı'nı ağırlıyor... BM Güvenlik Konseyi, Rusya'nın Ukrayna'daki nükleer tesisine saldırı sonucu acil toplantıda...

ZAPORİZHZHİA NÜKLEER SANTRALİNE YAPILAN SALDIRI İLE İLGİLİ BMGK TOPLANDI...

Zaporizhzhia nükleer santraline yapılan saldırının ardından BMGK'yı acil toplantıya çağıran İngiltere, "Bunun bir daha olmaması gerektiği" konusunda uyardı. İngiltere'nin BM temsilcisi, "Ukrayna'nın yasa dışı bir işgalinin ortasında bile, Rusya nükleer tesislerin güvenliğinden uzak durmalı ve onu korumalıdır." dedi.

UN Under Secretary Dicarlo Rosemary, "Felaket bir nükleer olaydan kaçınmak için her türlü çaba gösterilmelidir" açıklamasında bulundu.

ABD'nin BM Temsilcisi ise Tanrı'nın lütfuyla, dünya nükleer bir felaketi kıl payı önledi... Korkunç durumun gerçek zamanlı olarak ortaya çıkışını izlerken hepimiz nefes almak için bekledik. Ukraynalı operatörlerin saldırı sırasında 6 reaktörün tamamını güvenli koşullarda tutma yeteneğini takdir ediyorum. Rusya, nükleer tesislere karşı tüm eylem eylemlerini durdurmalı...

PENTAGON Bugün Background Call - Özet *

Rusya'nın işgal öncesi Ukrayna sınırında toplanan 150 bin savaş gücünün %92sı şu anda Ukrayna'da.

Zaporizhzhia nükleer santralinde herhangi bir radyoaktif sızıntı tespit edilmedi. Rusya, dün gece bölgeyi bombaladıktan ve tesiste yangına neden olduktan sonra santralın kontrolünü elinde tutuyor gibi görünüyor. Nükleer santrale yapılan bombalamayı kısmen, elektrik gücünün kontrolünü ele geçirerek Ukraynalılar üzerinde avantaj sağlamak için olası bir oyun olarak görüyoruz.

Rusya, güneydoğudaki Mariupol kentine doğru ilerlemeye ve bombalamaya devam ediyor.

Ruslar görünüşte daha büyük liman kenti Odessa'ya doğru ilerlerken, Rus ve Ukrayna kuvvetleri de daha küçük güney şehri Mikolaev yakınlarında savaşıyor.

ABD'li üst düzey savunma yetkilisi, Rusya'nın işgal başladığından bu yana Ukrayna'ya 500 füze fırlattığını söyledi. Bu, dünden yaklaşık 20'ye yükseldi.

Rusya'nın Ukrayna'da "hastanelere, okullara, yerleşim bölgelerine" vurduğunu ve bu, yerde çekilen fotoğraf ve videolarla görülüyor

Rusya, sivilleri öldürüyorlar ve sivilleri yaralıyorlar.

ABD ve Rus savunma yetkililerinin çalıştığı yeni bir iletişim hattı kurulmuş ve ilk testte Rusya tarafı  "telefona cevap verdiklerini" söyledi.

Rusya'nın dokuz gün önceki işgalinden bu yana 14 ülkenin Ukrayna'ya güvenlik yardımı sağladı

Rusya'nın Ukraynalılara silah sevkiyatını durdurmaya çalıştığına dair hiçbir kanıt görmedik.

Rus kuvvetlerinin Kiev yakınlarında hala büyük bir hareket olmadığını, şehir merkezine en yakın birliklerin hala 25 km olduğunu görüyoruz.

ABD'nin Kherson'ın Rus güçleri tarafından alındığı yönündeki haberlere itiraz edecek durumda olmadığını, ancak her ikisini de doğrulayamıyoruz.

Mariupol'da çatışmanın devam ettiğini ancak hala Ukraynalıların elinde olduğ kaydedildi.

Ukrayna, sabit kanatlı, insansız hava araçları ve helikopterler de dahil olmak üzere Rusya'ya karşı kullanılabilen uçakların hala "önemli bir çoğunluğuna" sahip.

ABD, anti-zırh da dahil olmak üzere 350 milyon dolarlık askeri yardım paketinin yüzde 70'inden fazlasını Ukrayna'ya gönderdik.

Ukrayna ordusunun Rus ilerlemesini yavaşlatmak için Amerikan yapımı silahları ne kadar etkili bir şekilde kullandığından etkilendik.

ABD, Rusya'nın 2014'teki ilk işgalinden bu yana Ukrayna'ya 3 milyar dolardan fazla askeri yardım sağladı, bunun 1/3'ünden fazlası geçen yıl geldi.