ABD'nin Ankara Büyükelçisi Flake: “Rusya’nın tahıl anlaşması gerekçeleri bahaneden ibaret”

Sosyal Medyada Paylaş!

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Flake: “Rusya’nın tahıl anlaşması gerekçeleri bahaneden ibaret”

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi anlaşmasından çekilmesiyle ilgili bir makale kaleme aldı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği sitesinde yayınlanan makalesinde Büyükelçi Flake, Rusya’nın anlaşmadan çekilmesinin sonuçlarına değinerek, “Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi’nden çekilmek için öne sürdüğü gerekçelerin sadece bahaneden ibaret olduğunu” kaydetti.

Jeffry Flake, ABD’nin Ankara Büyükelçisi olarak görev yaptığı süre zarfında Karadeniz Tahıl Girişimi (KTG) müzakereleri dahil Türkiye’nin küresel liderliğinin önemini görme imkânı olduğunu" belirtti.

Flake, “Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler arasındaki müzakerelerle gerçekleştirilen bu anlaşmayla, yeryüzünde en hassas durumda bulunan insanlardan bir kısmının gıdaya erişimi sağlandı. İlk geminin 1 Ağustos 2022 tarihinde yola çıkmasından itibaren, yüzlerce gemi koridordan geçti ve yaklaşık 33 milyon tonluk Ukrayna tahılı ve gıda malzemesi küresel pazarlara ulaştırıldı. Bu tarımsal ürünlerin yüzde 65’i, küresel gıda güvenliğini ve istikrarını destekleyecek şekilde gelişmekte olan ülkelere gitti. Karadeniz Tahıl Girişimi’nin başarısı, Türkiye’nin dünyada yaşanan gelişmelerde oynadığı kritik rolün yanısıra Türkiye’nin öne çıkarak küresel toplum için doğru olanı yapma konusundaki istekliliğini de gözler önüne serdi” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.voaturkce.com/a/abdnin-ankara-buyukelcisi-flake-rusyanin-gerekceleri-sadece-bahaneden-ibaret/7237648.html