ABD'nin İran'a Karşı Yeni Stratejisi

Sosyal Medyada Paylaş!

İran ile ABD arasında devam eden gerginlik ABD'nin karar mekanizmalarında da kendisini göstermeye devam ediyor. ABD'deki Demokrat ve Cumhuriyetçi Senatörlerin ortak kararlarıyla oluşturulan "Düşman Güçlerini Caydırma ve Milli Savunmaları Etkinleştirme (DEFEND) Yasası" bölge başta; Irak, S. Arabistan, BAE, Mısır, Ürdün ve İsrail olmak üzere ABD'nin müttefiki çizgisindeki ülkelerin hava savunma sistemleriyle donatılmasını hedefliyor.

Sunulan tasarının stratejik amacı ise şu şekilde özetleniyor; ‘bölgeyi İran saldırılarından ve Tahran destekli aşırılık yanlısı gruplar tarafından yapılan eylemlerden korumak için hava savunma ve füze yeteneklerini kullanmak üzere bir yaklaşım ve savunma planı geliştirmek’. Bu noktada ise İran'ın Irak ve Ortadoğu'nun çeşitli ülkelerindeki vekil güçleri akıllara geliyor. Özellikle Irak'ta ciddi güç kazanan İran'ın vekil güçleri ile ilerleyen süreçte Irak'a kurulması planan hava savunma sistemlerinin yeni bir kaos meydana getirmesi oldukça olası bir durum. 

İran ve vekil güçlerinin kullandığı seyir füzeleri, drone ve çeşitli tip hava saldırı araçlarına karşı geliştirilecek olan planın ana hedefi ise İran'ın balistik füzeleri. Tasarı onaylandıktan 180 gün sonra ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon), Kongre'ye ayrıntılı bir rapor sunulması isteniyor. Tasarının dayandığı üç ana strateji ise şu şekilde;

-İran'a bağlı grupların sahip olduğu hava sistemleri, füze ve drone gibi silahların detaylıca incelenmesi.

-Kullanılan bu tür silahlara karşı ilgili ülkelerle kurulan mevcut koordinasyonun zayıflığının ortaya konulması. 

-Bu ülkeler arasında hava ve füze savunma planının entegre edilmesinin, bu saldırılara yanıt verme şansını artırma üzerindeki etkisinin ve bu entegrasyonun uygulanmasında karşılaşılan zorlukların açıklanması.

ABD bölgede yükselen İran etkisi ve nüfuzuna karşı bölge ülkelerinde uzun süreli ve kalıcı savunma araçları ve askeri üsler kurmaya devam ediyor.