Abhazya Bölgesinde Rus Deniz Üssü İnşa Edileceği Açıklandı

Sosyal Medyada Paylaş!

Abhazya Bölgesinde Rus Deniz Üssü İnşa Edileceği Açıklandı

Ayrılıkçı Gürcü bölgesi lideri Aslan Bzhania Karadeniz kıyısında Rusya'ya ait “kalıcı bir konuşlanma noktasına” ev sahipliği yapacağını açıkladı.

 

Deniz üssü inşa kararı, Ukrayna’nın Rusya filosuna yönelik saldırılarının artmasıyla gündeme geldi. Kiev, iki hafta önce Rus Karadeniz Filosunun Kırım’daki karargâhını vurmuştu.

 

1992-93 yılları arasında Gürcistan’la ayrılık savaşı yürüten, 1999’da bağımsızlığını ilan eden bölge Gürcistan’ın kuzeybatı köşesinde yer almakla beraber Rusya ile de sınır komşusudur.

 

2008’de Gürcistan-Rusya savaşından bu yana Moskova Abhazya’yı bağımsız bir devlet olarak tanımakta. Gürcistan, Abhazya’nın Rusya tarafından inşa edildiğini söylemekte.

 

Gürcistan ise iddia edilen anlaşmayı “Gürcistan’ın egemenliği ve toprak bütünlüğünün açık bir ihlali” olacağını yönünde değerlendirmelerde

bulundu.

 

İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Karadeniz Filosunun faaliyetlerini doğuya doğru ilerlediğini ileri sürmekte. Uydu fotoğraflarından edilen bilgi doğrultusunda en az 17 Rus gemisi Sivastopol’dan Novorossiyk’e taşındığı görülüyor.

 

Yeni Abhazya üssü olduğu iddia edilen yer, Novorossiysk’in 500 km güney doğusunda Karadeniz kıyısı boyunca yer almakta.

 

Gemilerin Abhazya’da konuşlandırılmasının verdiği izlenim; Rusya’nın Gürcistan topraklarından veya Ukrayna’nın Gürcistan topraklarına saldırı düzenlemesi ihtimalini artırdığı yönünde.

 

 

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-europe-67017375