AB'NIN NATURA 2000 PROGRAMI MAVI VATAN'IN EGEMENLIGINI ZAYIFLATMAYA YONELIK SINSI BIR ISTISMAR PLANI

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı ASBÜ KKTC kampüsünde verdiği konferans kapsamında Karpaz Yarımadası ve özellikle de Dipkarpaz'ı kapsayan AB'nin Natura 2000 programının Mavi Vatan'ın egemenliğini zayıflatmaya yönelik sinsi bir istismar planı olduğunu ifade etmişti. Yaycı yine haklı çıktı. Natura 2000 basit bir çevre programı değil, çevre kisvesi altında politik bir işgal enstrümanıdır. Dipkarpaz'da "çevrecilik" adı altında Mavi Vatan'ın egemenliği tehdit ediliyor...

“Kıbrıs Çevre Hareketi” Karpaz’da üs inşa edilmesine karşı

Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren “Kıbrıs Çevre Hareketi”, Karpaz bölgesinde inşa edilmesi planlanan askeri üssün, hem adanın çevresi açısından felaket olduğunu, hem de “Natura 2000” çerçevesinde korunan bölgelerle alakalı gerekliliklerle uyumlu olmadığını ileri sürdü. 

Fileleftheros gazetesinde yer alan habere göre “bunun yalnızca Kıbrıs sorununun çözümü açısından değil, ortak vatanlarının çevresinin korunması açısından da bir gerileme teşkil ettiği” iddiasında bulunan “Kıbrıs Çevre Hareketi”, gerçekleştirdiği eylem ve faaliyetlerle, çevrenin korunmasına olabildiğince katkıda bulunmaya çalıştığını savundu. 

Kaynak: https://www.kibrismanset.com/guney-kibris/kibris-cevre-hareketi-karpazda-us-insa-edilmesine-karsi-h341317.html