ADALAR DENIZI FARKINDALIGI KONUSUNDA KKTC GUVENLIK KUVVETLERI DERGISINE TURK DEGS GONULLU ARASTIRMACISI FIRAT KOSE’DEN KATKI

Sosyal Medyada Paylaş!

Yunanistan tezi olarak sürekli iddia edilen ve belirli aralıklarla dillendirilen Ege Denizi (Adalar Denizi) etimolojik köken ve isimlendirmeler sorunu her geçen gün yeni ve kapsamlı araştırma ve incelemeler ile çürütülmeye devam ediyor. Adalar Denizi farkındalığı konusunda bir katkıda KKTC Güvenlik Kuvvetleri Dergisinde yayımlanan makalesi ile TÜRK DEGS Gönüllü Araştırmacısı Fırat Köse'den geldi.

'Adalar Denizi Etimolojik Köken ve İsimlendirmeler Sorunu'

Son olarak yapılan araştırma ve inceleme çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Ahmet Yesevi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Master öğrencisi ve TÜRK DEGS Gönüllü Araştırmacısı Fırat KÖSE’nin yazdığı "Adalar Denizi Etimolojik Köken ve İsimlendirmeler Sorunu" isimli araştırma KKTC Güvenlik Kuvvetleri Dergisinin 129. sayısında yayınlandı. Adalar Denizi farkındalığına akademik araştırma ve incelemeler ilerleyen süreçte hızlanarak kapsamlı şekilde artarak devam edeceğe benziyor. Araştırmaya aşağıdaki bağlantı adresinden ulaşabilirsiniz.

https://mucahit.gov.ct.tr/upload/dergi/129/D129.pdf