ADALAR DENİZİ'NDE GAYRİ ASKERİ STATÜNÜN ULUSLARARASI İHLALİ

Sosyal Medyada Paylaş!

Adalar Denizi'nde gayri askeri statüdeki 23 adanın tamamının statüsünü İkinci Dünya Savaşı öncesinden bu yana bozan ve bu adaların egemenlik devir şartını ortadan kaldıran Yunanistan aynı faaliyetlere uluslararası destekle devam ediyor. Yunanistan'ın yayınladığı son askeri tatbikat alanları navtex'ine göre Adalar Denizi'nin kuzeyi ve güneydoğusundaki gayri askeri statüdeki adalar yok sayılarak askeri tatbikat alanı ilan edilmiş durumda.

Yunanistan, Adalar Denizi'nin kuzeyinde 27 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında askeri tatbikatlar düzenleyecek. Bu tatbikatların ardından Fransa Savunma Bakanı da Yunanistan'a ziyarette bulunacak. 26 Eylül-27 Eylül tarihlerinde ise Yunan Donanması, İspanyol savaş gemilerinin de katılımıyla gayri askeri statüdeki Kerpe-Rodos arasında yeni bir askeri tatbikat daha gerçekleştirecek.

Yürütülecek tatbikatlara F-16, Mirage, F-4E savaş uçaklarıyla çok sayıda saldırı helikopteri de katılacak. Yunan medyası ise bu saldırgan gelişmeleri; "Türkiye'nin gayri askeri statüdeki adalar haykırışlarına kimse kulak asmıyor" ifadelerinde bulundu.