Afrika’nın En Büyük Petrol Rafinerisi, Nijerya’da Üretime Başladı

Sosyal Medyada Paylaş!

Afrika’nın En Büyük Petrol Rafinerisi, Nijerya’da Üretime Başladı

Nijerya Afrika’nın en büyük petrol üreticileri arasında yer almaktadır. Ancak Nijerya kendi kullanımı için rafine petrol ürünleri ithal ediyor.

Afrika’nın en büyük petrol rafinerisinin Nijerya’da üretime başladığı açıklandı. Dangote Petroleum Refinery şirketi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, günde 650.000 varil üretim kapasitesine sahip 19 milyar dolar değerindeki tesisin dizel ve uçak yakıtı üretime başladığını duyurdu.

Nijerya'nın özel sektöre ait ilk petrol rafinerisi olan proje için, "ülkemiz için oyunun kurallarını değiştirecek nitelikte" ifadeleri kullanıldı.

Nijerya’nın petrol ve doğal gaz sektörü geçmişten bu yana zor durumda ve devlet tarafından işletilen rafinerilerin pek çoğu bakımsızlık nedeniyle kapasitelerinin çok altında çalışmakta.

 Şirket tarafından dünyanın en büyük tek hatlı rafinerisi olarak tanımlanan özel rafineri Nijerya'nın ekonomik merkezi Lagos'un eteklerinde yer almakta. Tesis, bir gübre fabrikasıyla birlikte faaliyet gösteriyor.

Dangote geçen yıl tesisin açılışında yaptığı açıklamada, tesisin tam üretim kapasitesiyle haiz olduğunda Nijerya'nın benzin, dizel, gazyağı ve uçak jet yakıtı ihtiyacının yüzde 100'ünü karşılayabileceğini açıklamıştı.

Şirket, burada üretilen petrol ürünlerinin en az yüzde 40'ının da ihraç edilebileceğini belirtti.

Analistlere göre rafinerinin tam kapasiteye ulaşması aylar alabilecek olsa da, tesis faaliyete başlamak için Nijerya'nın devlet petrol şirketi NNPC Limited'den şimdiye kadar yaklaşık 6 milyon varil ham petrol aldı.

Kaynak: AP