AKDENİZ’İN EN ÖNEMLİ LİMANI ARTIK ÇİN’İN

Sosyal Medyada Paylaş!

Çinli COSCO, Yunanistan'ın en büyük limanı olan Pire limanındaki hissesini %67'ye yükseltti.

Denizcilik devi, Kuşak ve Yol girişiminde kilit noktayı genişletmeyi hedeflediğini söyledi.Çin'in en büyük deniz taşımacılığı şirketi olan devlete ait China COSCO Shipping, Yunanistan'ın en büyük limanındaki hissesini %67'ye çıkararak ülkenin Kuşak ve Yol girişimindeki önemli bağlantı üzerindeki kontrolünü böylelikle sıklaştırdı.

Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika için konteyner gemisi merkezi olan Akdeniz'deki Pire limanındaki ek %16 hissenin COSCO'ya devrinin tamamlanmasını münasebetiyle Pazartesi günü bir etkinlik düzenlendi.

COSCO, limanda artan konteyner trafiğine atıfta bulunarak, Çin'in Pire'ye katılımının gelişmesine yardımcı olduğunu söyledi. Ancak Çin'in varlığı yerel halk tarafından COSCO'yu yükümlülüklerini yerine getirmemekle suçluyor. Ayrıca olası askeri kullanımlar konusunda endişelerini dile getiren ABD gibi ülkeler arasında tartışmalar devam ediyor. Çin tarafı, Yunan bürokrasisini ve yerel direnişi suçluyor. Pire sakinleri COSCO'yu çevresel protokollere uymamak ve yerel deniz ortamına zarar vermekle suçladı.

Haziran sonu itibariyle COSCO dünya çapında 36 limana yatırım yaptı.

COSCO, 2016 yılında Pire Liman Otoritesinin %51 hissesini yaklaşık 280 milyon avroya (mevcut oranlarda 326 milyon $) satın aldı. Bu ek yatırım hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Xu Lirong, Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, hisse alımının ikinci aşamasıyla birlikte, gönderici yatırımını daha da genişletecek kaynak girişini artıracak ve limanı bölgesel bir lojistik dağıtım merkezine dönüştürmek için yeni nakliye rotaları başlatacak.

Açıklamada, "Şirket, Kuşak ve Yol girişimi kapsamında Pire limanının Akdeniz'deki önemli bir liman olarak konumunu güçlendirmesine ve Çin ile Yunanistan arasında önemli bir medeniyet, ekonomi ve dostluk köprüsü haline gelmesine yardımcı olmayı hedefliyor." denildi.

2016 anlaşması, göndericinin ancak 2021 yılına kadar limanda 300 milyon avro değerinde yatırımı tamamlaması halinde ek hisse alacağını şart koşuyordu. Söz verilen projeler arasında yolcu gemileri için kapasitenin genişletilmesi ve gemi inşa altyapısının güçlendirilmesinde yer alıyor.

Pire Liman İdaresi Başkanı Yu Zenggang;

"Pire limanı Avrupa'da çok iyi bir yer ve Güney Avrupa ve Akdeniz'e çok iyi bir giriş kapısı. Bu yüzden bizim için çok fazla konteyner taşıdığımız için bu liman sadece güney Avrupa'ya değil, tüm kıtaya bir kaçış noktası. " dedi

Konteyner kapasitesi ve kargodaki artışın yanı sıra, liman sahası ve çevresindeki açık pozisyonların sayısı da artıyor.

"Yöre halkına ve topluma çok fazla fırsat vereceğimizi düşünüyoruz. İşçilerden üst pozisyonlara kadar daha fazla istihdam yaratacağız. Konteyner ve yük elleçlemede her yıl 3000 kişilik istihdam yaratıyoruz. Hedefimiz; Önümüzdeki beş yıl içinde liman içinde ve çevresinde yaklaşık 10.000 iş yaratmak" dedi.

 

Pire Çin’in Balkanlara açılan kapısı durumda

Pire Limanı son 4 -5 yıldır Cosco Grubunda.Pire limanının özelliği aktarma limanı olması. Zira Yunanistan'ın nüfusu ve hacmi ile kıyaslandığında ülkeye gelen ithalat sınırlı ve ihracatı da oldukça zayıf. Dolayısıyla Pire limanı aslında Karadeniz transitlerini aktaran önemli bir liman.

Yunanistan'da işçi sendikaları kuvvetli ve sıklıkla grevler yapılıyor. Bu grevlerde Pire limanı da etkilenir ve 2 günlük bir grevin yoğunluğunun eritilmesi için 15 gün gerekir. Bu nedenle çok efektif değil ve Çinliler ile de çok değişecekte değil.Daha önemlisi konjektür değişti. Cosco Grubu ne kadar büyükse MSC ondan daha büyük ve Tekirdağ'da Asyaport / Barbaros limanı MSC'nin Karadeniz aktarmalarını yapıyorken; DP World Yarımca aynı şekilde Maersk ve CMA CGM gibi diğer dünya ilk üçünün aktarmalarını yapıyorken Pire'nin bu önemde olacağını sanmıyorum. Ancak stratejik olarak Çin'in Balkanlara açılması için bir kapı olabilir.

 

 

Kaynak: AB

İtalya 2019'da en fazla limana uğrayan (473.000 gemi), onu Yunanistan (464.000 gemi), Danimarka (322.000 gemi) ve Hırvatistan (285.000 gemi) izledi. İtalya ayrıca 2019 yılında ana limanlarına uğrayan en büyük brüt gemi tonajını 2,9 milyar GT ile kaydederken, onu İspanya (2,4 milyar GT) izledi.

 

 

Kaynak: AB

13,5 milyon TEU elleçlenen Rotterdam, 2019 yılında Avrupa'nın en büyük konteyner limanı oldu (Şekil 13). Rotterdam'ı 11,7 milyon TEU ile Antwerpen ve toplamda 9,3 milyon TEU ile Hamburg izledi. Toplamda en büyük 20 konteyner limanından sekizi 2018'e kıyasla elleçlenen TEU sayısında düşüş kaydetti. Göreceli olarak en büyük düşüş Gioia Tauro'da görüldü (%-25.6), onu Genova (%-14.8) ve Bremerhaven (%-10.9). En büyük nispi artışlar Pire (+15.6) ve Mersin'de (+11.5) kaydedildi.

 

Kaynakça:

https://asia.nikkei.com/Business/Transportation/China-s-COSCO-raises-stake-in-top-Greek-port-Piraeus-to-67

https://newseu.cgtn.com/news/2021-10-26/COSCO-increases-share-holding-in-Greece-s-Piraeus-port-to-67--14FWi8OJl2U/index.html

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Maritime_freight_and_vessels_statistics#Volume_of_containers_handled_in_European_ports