Almanya Başbakanı Scholz, Almanya'nın zor zamanlardaki yerinin 'İsrail'in yanı' olduğunu söyledi

Sosyal Medyada Paylaş!

Almanya Başbakanı Scholz, Almanya'nın zor zamanlardaki yerinin 'İsrail'in yanı' olduğunu söyledi

Salı günü Tel Aviv'de Başbakan Benjamin Netanyahu'nun yanında duran Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Yahudi devletinin kendisini içinde bulduğu zor zamanlarda ülkesinin "tek bir yeri olduğunu" söyledi ve "o da İsrail'in yanında" dedi. Scholz, İsrail'in Gazze Şeridi teröristlerine karşı savaştığı önümüzdeki günlerde dayanışma ziyaretleri yapması beklenen birkaç Batılı liderden ilkiydi ve ABD Başkanı Joe Biden Çarşamba günü gelecek ve Fransa cumhurbaşkanı ve İngiltere başbakanının da yakında gelebileceğini bildirdi.Scholz, "Bugün burada, İsrail'deki bu zor zamanlarda şunu söylemek çok önemli: Almanya'nın tarihi ve Holokost'taki sorumluluğu, İsrail'in güvenliğini ve varlığını korumaya yardımcı olmamızı gerektiriyor" dedi.Aynı zamanda, Almanya ve İsrail'in demokrasiye, haklara ve yasalara olan bağlılığını vurguladı ve Almanya'nın "Gazze'deki insani duruma kayıtsız olmadığını" ve Netanyahu ile oradaki koşulları "iyileştirmeyi" tartıştıklarını söyledi.

Netanyahu ise Hamas'ın Gazze'deki sivillere zarar vermekten sorumlu olduğunu ve masumların arkasına saklanarak "çifte savaş suçu işlediğini" söyledi. "Sivilleri gitmeye çağırıyoruz."[Gazze'nin güneyindeki] güvenli bölgelere gidin.

Hamas çoğu zaman silah zoruyla bunu yapmalarını engelliyor."İsrail, binlerce teröristin sınırı geçip İsrail'in güney bölgelerini tahrip ettiği, çoğu sivil 1.300'den fazla insanı öldürdüğü ve en az 200 kişiyi daha kaçırdığı 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye eşi görülmemiş bir bombardıman uyguluyor. IDF, beklenen büyük bir kara harekatı öncesinde sınır bölgesine on binlerce asker konuşlandırdı.Scholz, Almanya'nın savaşı başlatan "kana susamış" Hamas terör saldırısını tamamen kınadığını söyledi. "Masum sivillere yönelik acımasız saldırı, sivillerin infaz edilmesi, bebeklerin öldürülmesi, kadınların, erkeklerin ve çocukların kaçırılması ve Holokost'tan kurtulanların [kameralar önünde] aşağılanması ve teşhir edilmesinin kanı dondurduğunu" söyledi.Alman lider, İsrail'in uluslararası hukuka göre sivillerini koruma hakkı ve yükümlülüğü olduğunu belirtti.

Kaçırılanlar arasında Alman vatandaşlarının da olduğunu kaydeden Scholz, Berlin'in serbest bırakılmaları ve tüm rehinelerin serbest bırakılması için çalışacağını söyledi.

 

Kaynak: Visiting Chancellor Scholz says Germany's place in hard times is 'alongside Israel' | The Times of Israel