ALMANYA'DAN ENERJI TEMINI ICIN NUKLEER VE TERMIK SANTRALLERE DONUS SINYALI...

Sosyal Medyada Paylaş!

Almanya’dan enerji temini için nükleer ve termik santrallere dönüş sinyali...

ALMANYA'DAN ENERJİ TEMİNİ İÇİN NÜKLEER VE TERMİK SANTRALLERE DÖNÜŞ SİNYALİ...

Almanya, Moskova'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Rus gazına bağımlılığı azaltmak için kömürün ve nükleer santrallerin ömrünü uzatma olasılığını gündeme aldı. Pazar günü önemli enerji politikalarında U-dönüşünün sinyalini vererek, geniş bir siyasi yeniden düşünmenin parçası olarak kömürün ve hatta nükleer santrallerin ömrünü Rus gazına olan bağımlılığı azaltmak için uzatma olasılığı görüşüldü. Avrupa'nın en büyük ekonomisi, diğer Batılı ulusların Rus gazına daha az bağımlı hale gelmesi için baskı altında kaldı. Ancak 2030 yılına kadar kömürle çalışan santralleri aşamalı olarak kapatma ve 2022 sonuna kadar nükleer santrallerini devreye koyma planı var.

Şansölye Olaf Scholz Pazar günü yaptığı önemli bir konuşmada, Almanya'nın artan enerji arzını karşılayabilmesini ve Almanya'nın enerji ihtiyacının yarısını oluşturan Rus gazından uzaklaşabilmesini sağlamak için daha radikal bir yol belirledi.

Scholz milletvekillerine özel bir Federal Meclis oturumunda hitaben yaptığı konuşmada, "Son birkaç gündeki olaylar bize sorumlu, ileriye dönük enerji politikasının sadece ekonomimiz ve çevremiz için değil, aynı zamanda güvenliğimiz için de belirleyici olduğunu gösterdi." dedi.

Kaynak: https://www.reuters.com/business/energy/germany-step-up-plans-cut-dependence-russia-gas-2022-02-27/