AMIRAL YAYCI UKRAYNA-RUSYA GERILIMINI MONTRO CERCEVESINDE DEGERLENDIRDI... YAYCI: "SAVAS DURUMUNDA TURKIYE SAVASAN TARAFLARA IZIN VERMEME POZISYONU ALIR."

Sosyal Medyada Paylaş!

TGRT Haber'e Montrö çerçevesinde Ukrayna-Rusya gerilimini değerlendiren Doç. Dr. Cihat Yaycı, "Savaş durumunda, Türkiye savaşan taraflara izin vermeme pozisyonunu alır. Türkiye'nin buna izin vermeme hakkı vardır, vermez de" değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna-Rusya krizinde Türkiye detayı! Cihat Yaycı Montrö'yü yorumladı

Ukrayna ile Rusya arasındaki krizin savaşa dönüşmesine ramak kala Montrö Boğazlar Sözleşmesi de gündeme geldi. Son zamanlarda Rusya’nın savaş gemilerini boğazlardan geçirmesi beraberinde pek çok soruyu doğurdu. Rusya'nın savaş gemilerini şimdiden boğazlardan geçirmesinin nedeni Montrö mü? Savaş durumunda Türkiye boğazları kapar mı? Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, çok çarpıcı yorumlarda bulundu.

Rusya donanmasına ait savaş gemileri, son zamanlarda İstanbul Boğazından Karadeniz’e geçti.

Ukrayna ile Rusya arasındaki gergin bekleyiş devam ediyor. Halen diplomasi arayışları devam etse de ülkeler arasında karşılıklı restleşmeler söz konusu. Öte yandan ABD, askeri birliklerini bazı NATO ülkelerine yığarken Ukrayna’ya da askeri mühimmat gönderdi. Bunlara karşın Rusya da Ukrayna sınırını yığınak yapmış durumda, 100 bini aşkın Rus askerini konuşlandırdığı iddia ediliyor. Ayrıca Rusya donanmasına ait savaş gemileri son zamanlarda İstanbul Boğazından geçerek Karadeniz’e gidiyor. Bu durum Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni akıllara getirdi. Olası bir savaş, Türkiye’yi nasıl etkileyecek? Türkiye savaş durumunda Montrö’ye göre boğazları kapar mı? TGRT Haber’de emekli Tümamiral Cihat Yaycı, sözleşmenin uygulanıp uygulanmayacağını değerlendirdi.

RUSYA’NIN DA UKRAYNA’NIN DA MONTRÖ’DE İMZASI VAR

“Montrö’nün en önemli özelliği Rusya’nın Karadeniz’de üstlenmesinin ve Karadeniz’den Akdeniz’e ve Atlantik’e güç aktarımının sınırlandırılmasıdır” diyen Yaycı, gelinen noktayı şöyle açıkladı: “Şu an hiçbir ülke Montrö’nün iptalini istemiyor. Bu imzacı devletler arasında Ukrayna da var Rusya da. En azından Ukrayna itiraz edebilirdi. Rusya, ABD, Gürcistan, Bulgaristan, İngiltere, Yunanistan, Fransa, İtalya gibi pek çok ülkenin bu anlaşmada imzası var. Neden anlaşmanın iptalini istemiyorlar? İki nedeni mevcut. Montrö Rusya’nın aşağı inmesini ve başka ülkelerin Karadeniz’e çıkmasını engelliyor. Zaten boğazlar savaş anında bu değerli gemilerin geçişi için uygun değil. Çünkü kolayca hedef olur.”

RUSYA’DAN MONTÖ HAZIRLIĞI!

Yaycı, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin 19. maddesine dikkat çekerek “Bu maddeye göre savaşan ülkelerin gemileri hariç, diğer savaş gemileri, ülkeleri savaşa taraf olmadığı ve kendisini savaş açısından tehdit hissetmediği durumlarda boğazlardan geçebilir” dedi. Bu yüzden Rusya’nın Akdeniz’deki bazı gemilerini şimdiden Karadeniz’e çektiğine dikkat çeken yaycı, “Savaş çıktığı anda zaten bu gemiler Karadeniz’de bulunmuş olacak. Türkiye savaş durumunda savaşan ülkelerin gemilerini geçirmeyecek. Sadece Türkiye'nin değil sözleşmeye tabi olan ülkelerin de hakkı var. Bunlardan biri Rusya. Türkiye savaşan ülkeleri geçirmiyorum dese de Rusya ya da Ukrayna buna itiraz edebilir” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE İZİN VERMEZ

“Savaş durumunda, Türkiye savaşan taraflara izin vermeme pozisyonunu alır. Türkiye buna izin vermeme hakkı vardır, vermez de” diyen Yaycı, ancak ana üslerinden ayrılmış savaş gemilerinin geriye dönebileceğine dikkat çekerek “Bu durumda Rusya Ukrayna için itiraz edebilir; Ukrayna’da Rusya için itiraz edebilir. Türkiye, bu itirazlara tek başına karar verebilir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.tgrthaber.com.tr/gundem/emekli-tumamiral-cihat-yaycidan-carpici-montro-yorumu-turkiye-izin-vermez-2813307