AMIRAL YAYCI: "YUNANISTAN’IN 6 MILIN UZERINE 1 CM DAHI KARASULARINI ARTIRMA KARARI KABUL EDILEMEZ!"

Sosyal Medyada Paylaş!

ASAM TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı "Atina yönetiminin kara sularında 12 mil talebinden vazgeçtiği öne sürüldü" haberine ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Buradan uyarıyorum, Yunanistan’ın 6 milin üzerine 1 cm dahi karasularını artırma kararı kabul edilemez. 12 mil değil de 10 mil, 8 mil gibi kandırmacalar Türk Milleti kanmamalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Atina yönetiminin kara sularında 12 mil talebinden vazgeçtiği öne sürüldü

Yunanistan basınına konuşan eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Hristos Rozakis, Türkiye ile Yunanistan arasındaki diyalog sürecine ilişkin değerlendirmede bulundu. Rozakis, Yunanistan'ın, kara sularındaki 12 mil talebinden "feragat ederek", 10 mil formülünü kabul ettiğini öne sürdü.

Yunanistan'ın, kara sularını 12 mile çıkarma talebinden geri adım attığı iddia edildi.

Yunan basınında yer alan haberlere göre, bir radyo kanalına konuşan eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Hristos Rozakis, Türkiye ile Yunanistan arasındaki diyalog sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"12 MİL TALEBİNDEN VAZGEÇTİ"

Rozakis, Yunanistan'ın, kara sularındaki 12 mil talebinden "feragat ederek", 10 mil formülünü kabul ettiğini öne sürdü.

İstişari görüşmeler sırasında Yunanistan'ın kendi sınırlarını zorladığını belirten Rozakis, "Yunanistan, Türkiye ile diyaloğu canlandırmak için elinden geleni yaptı." diye konuştu.

TÜRKİYE'Yİ SUÇLAMAYI SÜRDÜRDÜ

Rozakis, Yunan tarafının, kara sularını 10 mille sınırlamayı da içeren yapıcı öneriler sunduğunu savunarak, “Ancak Türk tarafı, Yunanistan kara bölgesinde dahi meşru hakkımızı kullanmamızda devamlı olarak ve provokatif bir şekilde ısrar ediyor.” iddiasında bulundu.

Kaynak: https://www.yenisafak.com/dunya/atina-yonetiminin-kara-sularinda-12-mil-talebinden-vazgectigi-one-suruldu-3730412

AMİRAL YAYCI: BURADAN UYARIYORUM...

ASAM TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Buradan uyarıyorum, Yunanistan’ın 6 milin üzerine 1 cm dahi karasularını artırma kararı kabul edilemez. 12 mil değil de 10 mil, 8 mil gibi kandırmacalar Türk Milleti kanmamalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

AMİRAL YAYCI: TÜRK MİLLETİ ASLA AFFETMEZ...

Amiral Yaycı, "Türkiye savaşta kaybetmiş ve masaya zorla oturtulmuş bir devlet midir ki Yunanistan’a denizlerini versin? Türk Milletini kimse bu tuzağa düşürmesin. Yunanistan bir kez daha harp etmeden topraklarını genişletecek. Bunu kabul edebilecekleri Türk Milleti asla affetmez."

YUNANİSTAN 1 MİL ARTIRDIĞINDA DAHİ...

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Yunanistan karasularını 1 mil artırdığında dahi şimdi kullandığımız açık deniz alanları %13 azalıyor ve Yunanistan’ın karasularına dönüşüyor." ifadelerine yer verildi.

AMİRAL YAYCI: TEKRAR HATIRLATIYORUM

Amiral Yaycı açıklamalarının devamında, "Tekrar hatırlatıyorum TBMM’nin Yunanistan’ın karasularını artırma niyetlerine yönelik olarak 1995 yılında yayımladığı kararlılık bildirisinde; karasularının 6 milin üzerine bir milim dahi çıkarılmasına tahammül edilmeyeceğini söylemektedir. İlgililere duyurulur!” dedi.