AMIRAL YAYCI'NIN MAKALE, KITAP VE EGAYDAAK HARITALARI YUNANISTAN'I CILDIRTMAYA DEVAM EDIYOR!

Sosyal Medyada Paylaş!

ASAM TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı'nın makaleleri, kitapları ve EGAYDAAK haritaları Yunanistan’ı çıldırtmaya devam ediyor... Yunan Gazetesi Greek City Times, Türkiye'nın kışkırtıcı haritalarla Adalar Denizi'ndeki Yunan egemenliğini "grileştirmeye" çalıştığını iddia etti! Adalar Denizi'nde egemenlik iddia eden Yunan gazetesi, Türkiye'nin Yunanistan'ın yeni silahlanma yarışından ve ittifaklaşmasından da rahatsız olduğunu belirtti.

YUNAN GAZETESİ GREEK CİTY TİMES: TÜRKİYE YUNANİSTAN'IN YENİ SİLAHLANMA VE İTTİFAKLARINDAN RAHATSIZ

Yunan Gazetesi Greek City Times'da yayımlanan haberde, Yunanistan'ın yeni silahlanma ve ittifaklarından rahatsız olduğu ifade edilen Türkiye'nin son zamanlarda Adalar Denizi'ndeki geniş kıyı bölgelerini “grileştiren” tartışmalı ada, adacık ve kayalıklar konusundaki söylemlerini yoğunlaştırdığı belirtildi. T.C. Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın TBMM 1995 kararına istinaden Yunanistan'a olası bir 12 mile yönelik artışın savaş sebebi (casus belli) olacağını hatırlatmasına ek olarak, sözde Yunan adalarını ve adacıklarını “grileştirmeye” çalışmakla itham edildi.

TÜRKLER EGAYDAAK OLARAK KODLUYOR...

Yunanistan, asılsız ve hukuksuz taleplerini sanki hakkı varmışcasına sunmaya, maximalist bir politika izleyerek deniz yetki alanlarımıza tecavüz etmeye yeltenmeye devam ederken, Atina'nın hukuk dışı olarak kara sularını 12 mile genişletmesi halinde Adalar Denizi'nin adeta bir Yunan gölüne dönebileceğine yönelik ifadelere de değinen Yunan medyası, Türkiye'nin Adalar Denizi'ndeki tartışmalı ada, adacık ve kayalıklara yönelik ilgili kavramının (Egemenliği Antlaşmalarla Yunanistan’a Devredilmemiş Ada, Adacık ve Kayalıklar) kısaltması olan “EGAYDAAK” olarak kodlandığını belirtti.

YUNAN MEDYASI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A DA SALDIRMADAN GEÇEMEDİ...

Yunan medyası Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da saldırmadan geçemedi... Bu listenin (EGAYDAAK) Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın neo-Osmanlı iştahı bağlamında “grileştirmek” istediği Adalar Denizindeki ve Girit çerçevesinde 152 ada, adacık ve kayalıktan oluştuğu belirtildi.

YUNAN MEDYASI AMİRAL YAYCI SÜREKLİ EGAYDAAK KAVRAMI LEHİNDE YAZILAR KALEME ALIYOR DEDİ...

“Mavi Vatan” Doktrinin ve Libya-Türkiye MEB anlaşmasının mimarı Amiral Cihat Yaycı'nın sürekli olarak EGAYDAAK kavramı lehinde yazılar yazdığı ve aynı zamanda Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi kapsamında Adalar Denizi'ndeki “gri” alanlara yönelik Türk teorilerini sunan kışkırtıcı haritalar yayınladığı ifade edildi.

Kaynak: https://greekcitytimes.com/2022/01/11/turkey-gray-greek-sovereignty/