AMIRAL YAYCI'NIN "TURKIYE, KKTC DEVLETINI MUZAKERE KONUSU ETMEMELI" VE "KKTC, ZIYADESIYLE DEVLET NITELIGI KAZANMISTIR" IKAZ VE DEGERLENDIRMELERINI KKTC MERKEZLI VOLKAN GAZETESI MANSETINE TASIDI...

Sosyal Medyada Paylaş!

ASAM TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı'nın "Türkiye, KKTC Devletini müzakere konusu etmemeli" ve "KKTC, ziyadesiyle devlet niteliği kazanmıştır" ikaz ve değerlendirmelerini KKTC merkezli Volkan gazetesi manşetine taşıdı...

AMİRAL YAYCI: “TÜRKİYE, KKTC DEVLETİNİ MÜZAKERE KONUSU ETMEMELİ”

TÜRK DEGS Başkanı Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, Kıbrıs’ta yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin KKTC konusunu müzakere etmemesi gerektiğini söyledi. “Kıbrıs’ta 1960’da Türkler neyi kabul etti biliyor musunuz? diye soran Yaycı, “Bir papaz olan Makarios’u cumhurbaşkanı kabul ettiler. Bizim Türk Müslümanlar. Yani fedakarlığın bu kadarı olur mu? Biz bu kadar büyük fedakarlık gösterdik. Bir papazı cumhurbaşkanı kabul ettik. Bunu niye anlatmıyoruz biz? Biz papazı bile kabul ettik, daha bizden ne istiyorsunuz niye demiyoruz? Peki, kabul ettikten sonra 1960’daki anayasayı 1963’te yok sayan yine bu papaz değil mi? Ortadan kaldıran yine bu papaz değil mi? 1967’de anayasa tekrar kurulduktan sonra yine 74’te bunlar, Yunanlılar Rumlar yıkmadı mı? Peki hala Kıbrıs sorunu diyerek masaya oturalım demenin ne alemi var?” değerlendirmesinde bulundu.

YAYCI: “KKTC, ZİYADESİYLE DEVLET NİTELİĞİ KAZANMIŞTIR”

Yaycı, “İki devletli çözüm diye bir şey var mı? Sen devletini ilan etmişsen bitmiştir. Artık çözüm mözüm yok. Ne çözümü? Eğer sen devlet ilan ettiysen masadan kalk artık. Bitti!”

Yaycı, “1960’ta Kıbrıs’ta Türkler bir papazı cumhurbaşkanı kabul etti. Bu fedakarlığa rağmen 1963’de anayasayı yok sayan yine bu papaz oldu. 1967’de kurulan anayasayı da 74’te yıkanlar bunlar. Biz Rumlarla neden masaya oturalım ki? Bizim için Kıbrıs sorunu mu var?”

Yaycı, 1983’de KKTC kuruldu. Türkler devletini kurduktan sonra Kıbrıs sorunu bitmiştir. Devlet kurduktan sonra neden müzakere masasına oturuyor? Türkler devletlerini pazarlık konusu etmezler! Tanınsa ne olur? Tanınmasa ne olur? Devlet olabilmesi için tanınma diye bir şart yok!”

Yaycı, “Bir devletin varlığı için 3 temel şart vardır; sınırları belli olan bir toprak parçası, üzerinde halk niteliği taşıyan insan topluluğu yaşaması ve bir otorite tesis edilmiş olması. KKTC tüm bu şartları ziyadesiyle sağlayan bir devlettir.”

YAZILI BASIN YANSIMALARI