ARNAVUT GENERAL DEMİRAJ; "SIRPLAR KOSOVA'NIN KUZEYİNİ FETHETMEK İSTİYOR!"

Sosyal Medyada Paylaş!

General Demiraj, bu yüzden Sırbistan Kosova'nın kuzeyini fethetmek için elinden geleni yapıyor. Uzun yıllar Afganistan'daki Arnavut Birliği'nde de komutanlık etmiş olan Dritan Demiraj, Rus destekli Sırp güçleri Kosova konusundaki emellerini ortaya koyan bir açıklamada bulundu.

Kosova polisi ve güvenlik güçlerine yönelik artan şiddet eylemlerinin altını çizen Demiraj; "Kosova polis güçlerine karşı silahlı saldırılar vb. eylemler Sırp güvenlik servisleri tarafından Rus istihbarat teşkilatlarıyla işbirliği içinde yönetiliyor." ifadesinde bulundu. 6 Ağustos tarihinde Ujman Gölü çevresinde Kosova polisine gerçekleştirilen silahlı saldırının arkasında da Rus Wagner teşkilatının olduğunun altını çizen Demiraj; "Kosova'daki Sırbistan'a müzahir kişiler, ajanlar ve Rus Wagner üyeleri başta Ujman Gölündeki saldırı olmak üzere Belgrad ve Moskova'dan aldıkları emirlerle bu saldırıları gerçekleştiriyorlar." İfadesinde bulundu.

General Demiraj'ın Rus Sputnik Haber Ajansına dayandırdığı iddiasına göre; Belgrad'a 160 km uzaklıktaki Niş'te Rusya'ya ait 'insani yardım merkezi'nin tamamen Rus istihbaratına çalıştığı ve bölgedeki Rus-Sırp yanlısı faaliyetlerin bu merkez tarafından koordine edildiğini iddia etti. Diğer yandan Sırbistan'ın 20 yıllık bir plan çerçevesinde 28'i Kosova sınırında olmak üzere 48 adet askeri üs inşa ettiğini ve Bu üslerin Rus istihbaratı tarafından da etkin şekilde kullanıldığı ve desteklendiklerini belirtiyor. 

Kosova'da Sırp nüfusun demografik olarak azaldığını, Sırbistan ve Rusya'nın bu demografik endişeyle de son zamanlarda faaliyetlerini sıklaştırdıklarının altı General Demiraj tarafından çizilen ifadeler arasında.