ASAM TURK DEGS ARASTIRMACISI OMER MEMOGLU'NUN BEYRUT LIMANINDAKI PATLAMA UZERINE GERCEKLESTIRDIGI CALISMA TASAM YAYINLARINDAN KITAPLASTIRILDI

Sosyal Medyada Paylaş!

ASAM TÜRK DEGS Araştırmacısı Ömer Memoğlu, TASAM yayınlarından yayımlanan “Kovid-19 Sonrası Geleceğin Güvenlik Kurumları ve Stratejik Dönüşüm” kitabında "21. Yüzyılda Küresel Terörizm Tehdidi: Beyrut'ta Gerçekleşen Patlama Yeni Dönemin 11 Eylül'ü Mü?" başlıklı bölümü ile yer aldı.

TASAM YAYINLARINDAN: "KOVİD-19 SONRASI GELECEĞİN GÜVENLİK KURUMLARI VE STRATEJİK DÖNÜŞÜM" KİTABI

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından yayınlanan “Kovid-19 Sonrası Geleceğin Güvenlik Kurumları ve Stratejik Dönüşüm” adlı kitap kapsamında Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) ve Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (TÜRK DEGS) Araştırmacısı Ömer Memoğlu, "21. Yüzyılda Küresel Terörizm Tehdidi: Beyrut'ta Gerçekleşen Patlama Yeni Dönemin 11 Eylül'ü Mü?" başlıklı bir bölümle yer aldı. ASAM TÜRK DEGS Araştırmacısı Ömer Memoğlu çalışmasının giriş bölümü kapsamında multidisipliner bir anlayış çerçevesinde istihbaratın bir bilim olduğunu ifade etti. 21. yüzyılda değişen güvenlik paradigmaları çerçevesinde düşmanı tanıma sanatının da değişini ifade eden Memoğlu, enformasyon savaşı kapsamında sürdürülen yeni savaş konseptlerini aktardı. Çalışmanın ikinci bölümünde Berlin Duvarı'nın yıkılışının ardından küreselleşen yeni dünya düzeninde terörün de küreselleştiği gerçeğinin anlaşılması gerektiği ve küresel terörizm tehdidi ile mücadele kapsamında uluslararası iş birliği ve güvenlik mimarisi çerçevesinde uluslararası koordinasyonun gerekliliği ifade edildi. Çalışmanın üçüncü ve dördüncü bölümleri kapsamında 11 Eylül terör saldırıları ile 4 Ağustos 2020'de Beyrut Limanı'nda gerçekleşen patlamayı ilişkilendiren Memoğlu, iki terör saldırısında da sıklet merkezi bakımından benzerlik çerçevesindeki soru işaretlerine değindi. Beyrut Limanının jeopolitik ve jeostratejik önemine de değinen yazar, denizlerin paylaşım mücadelesi kapsamında Doğu Akdeniz'deki hâkimiyet mücadelesi ile Beyrut Limanının ilişkisine de değindi. 

21. YÜZYIL "SÜPER TERÖR" ÇAĞI MI?

11 Eylül 2001'deki terör saldırıları ile 4 Ağustos 2020'de Beyrut Limanı'nda gerçekleşen patlamayı ilişkilendiren Memoğlu, 21. yüzyılın bir süper terör çağı olduğunu, küresel terörizmle mücadelenin anahtarının ise "etkili istihbarattan" geçtiğini belirtti. Memoğlu, "Bazı otoritelerce 11 Eylül 2001 terör saldırılarının ardından, süper terör çağı olarak anılan 21. yüzyılın kaderini değiştirebilmek için 'etkili istihbarat' çağın kurtuluş anahtarıdır. Tıpkı 11 Eylül 2001’de Dünya Ticaret Merkezi’ne gerçekleştirilen terör saldırıları gibi, 4 Ağustos 2020’de de Lübnan Limanında gerçekleştirilen terör saldırısı sıklet merkezi üzerine kurgulanmıştır. Bu gerçek bizlere bir kez daha göstermiştir ki hasım güç, KİS kullanmadan kitlesel ölümlere yol açabilmenin bir yolunu bulmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Kitabın Satış Adresi: https://yayinlar.tasam.org/index.php?route=product/product&product_id=396