Ateşkesin Dördüncü Gününde 33 Filistinli Serbest Bırakıldı

Sosyal Medyada Paylaş!

                                                        Ateşkesin Dördüncü Gününde 33 Filistinli Serbest Bırakıldı 

     Mossad şefi David Barnea, CIA direktörü William Burns ve üst düzey Katarlı yetkililerle görüşmek üzere Doha'da bulunuyor, The Times of Israel Salı günü Gazze Şeridi'nde Hamas ve diğer terör grupları tarafından tutulan rehineleri serbest bırakma çabalarının ortasında olduğunu söyledi.

     Burns'ün Barnea ve Katar Başbakanı Muhammed bin Abdurrahman el-Sani ile bir görüşme yapacağı belirtildi. Savaşın başlamasından bu yana Barnea, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'a üç ziyaret gerçekleştirdi. Ayrıca üst düzey Katarlı yetkilileri İsrail'de ağırladığı bildirildi. Ziyaret, İsrail ve Hamas'ın en az 20 rehinenin daha serbest bırakılmasına izin vermek için ilk dört günlük ateşkesin iki gün uzatılması konusunda anlaşmaya varmasının ardından geldi.

    Teröristlerin güneydeki yerleşim yerlerine saldırdığı ve çoğu sivil olmak üzere en az 1.200 kişiyi öldürdüğü 7 Ekim'de Gazze'ye toplam 240 rehine kaçırıldı. Görüşmeler, ek 20 rehinenin sorunsuz bir şekilde serbest bırakılmasını sağlamaya ve Gazze'deki terör gruplarının elindeki tüm kadın ve çocukların serbest bırakılmasını sağlamak için geçici ateşkesi muhtemelen daha fazla gün uzatmaya odaklanıyor. İsrail, beş kadın asker hariç 83 kadın ve 10 çocuğun terör grupları tarafından tutulduğuna inanıyor ve önümüzdeki iki günün Hamas'ın anlaşmayı hepsini kapsayacak şekilde genişletmesini sağlamak için kritik olduğuna inanıyor.

Kaynak: Mossad chief Barnea in Qatar for fresh talks, will meet CIA director | The Times of Israel