Avrupa Birliği'nde Rusya'ya Yönelik Ambargo Çatlağı!

Sosyal Medyada Paylaş!

Avrupa Birliği Daimi Temsilciler Komitesi'nin Rusya'ya yönelik 6. yaptırım paketi 4 Mayıs Çarşamba günü değerlendirilecek. Buna karşın Rusya'dan enerji ithalatının kademeli olarak azaltılmasını pratiğe dökecek pakete karşı AB üyesi birçok ülkeden itiraz sesleri yükseliyor.

Zamanlama, tedarik ve alternatif bulma hususunda yoğun çekinceler yaşayan AB ülkelerinden Rusya'ya yönelik yaptırımların acele bir şekilde pratiğe dökülemeyeceği sesleri yükselmeye devam ediyor. Özellikle Yunanistan, GKRY ve Malta gibi deniz ticaretinden belli oranda gelir elde eden ülkeler uygulanan yaptırımların ticaretlerine zarar vereceği endişelerinde bulunuyorlar. Diğer yandan AB'nin önemli ekonomileri olan Hollanda ve Belçika'da yaptırımlar hususunda endişeleri olan ülkeler arasında. 

Rus enerjisine ciddi oranda bağımlı olan Macaristan ve Slovakya'da yaptırımlara uyma hususunda 12 ay mühlet talep eden ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Çek Cumhuriyeti de yaptırımları uygulama konusunda zaman talep eden ülkeler arasında. Rus bankaların SWIFT sisteminden çıkarılmasını öngören 6. yaptırım paketi AB içerisinde ciddi tartışmalara ve endişeler yaratan bir durum olarak üye ülkelerin karşısına çıkıyor. AB'nin şımarık üyesi Yunanistan ise günlük 200.000 varil petrol tüketiyor. Bu tüketilen petrolün %30'a yakını doğrudan Rusya'dan karşılanmaktadır. AB'nin olası bir ambargo uygulamasının Yunan ekonomisi ve petrol fiyatları üzerinde ciddi sonuçları olacağı endişesi hem Yunan kamuoyu hem de hükümeti tarafından dillendirilen endişeler arasında. 

Kaynak; 

https://www.tanea.gr/2022/05/03/world/ee-erxetai-to-ekto-paketo-kyroseon-kata-tis-mosxas/