AVRUPA BIRLIGI’NIN HEDEFI: 2025 YILINDA ABD’SIZ OPERASYON KUVVETI

Sosyal Medyada Paylaş!

Avrupa Birliği, henüz taslak halinde olan planlara göre olası bir krizde, ABD’ye ihtiyaç olmadan olaylara müdahale etmek adına 2025 yılına kadar 5.000 askerlik ortak bir askeri kuvvet oluşturmayı düşünüyor.

9 Kasım tarihli belgeye göre ‘’Avrupa Birliği Hızlı Dağılım Kapasitesi’’ yaşanılabilecek bir krize bağlı olarak gerekli reaksiyonları alabilecek kara, deniz ve hava kuvvetlerinden oluşacak bir kuvvet oluşturmayı hedefliyor.

Brüksel’de bir araya gelen Avrupa Birliği Dışişleri ve Savunma Bakanları 2022 Mart ayına dek nihai bir belge üzerinde anlaşma hedefi güdüyor.

Avrupa Birliği’nin askeri gücünü büyük bir bölümünü oluşturan ülkelerden İtalya ve Fransa bu girişime büyük destekler sunuyor. Ancak, atılacak adımlarda Almanya’da gerçekleşmiş seçimler sonrası kurulacak olan yeni koalisyon hükümetinin görüşü de kritik önem taşıyacak.

Fransız Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly basın mensuplarına verdiği demeçte, "Taslak yüksek düzeyde bir hırsı birleştiriyor aynı zamanda da somut ve operasyonel öneriler bulunuyor. Arada iyi bir denge hâkim" dedi.

İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini de bu girişimi NATO’yu tamamlayan ve transatlantik bağları güçlendiren bir hareket olarak tanımladı.

20 yıl önce Avrupa Birliği Liderleri 50.000 ila 60.000 kişiden oluşan bir kuvvet gücü kurmakta fikir birliği sağlamıştı. Ancak, Çad ve Libya’da konuşlandırma sağlanamamış, karar aksiyona dökülememişti.

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından bu taslak, ABD varlıklarına dayanmayan bağımsız bir askeri güç yaratmaya yönelik en somut çaba olarak adlandırıldı. "Stratejik Pusula" adını taşıyan taslak için" Borrell, Askeri kriz yönetimi görevlerinin tamamını üstlenmek için daha fazla hıza, sağlamlığa ve esnekliğe ihtiyacımız var" dedi. Ek olarak, "Yakın tehditlere yanıt verebilmemiz, bir kurtarma ve tahliye görevi veya istikrar operasyonu gibi bir kriz durumuna hızla tepki verebilmemiz gerekiyor" dedi.

Avrupa Birliği’ne dahil olan 27 ülkenin tamamının bu kuvvete katılmasına gerek duyulmayacak. Ancak, herhangi bir kuvvet konuşlandırılmasının onayında fikir birliği esas alınacak.

Stratejik Pusula, Avrupa Birliğine ait askeri doktrin olarak tanımlanabilecek en yakın çalışma. ABD’nin liderlik ettiği NATO’nun ittifak hedeflerini belirleyen Stratejik Konsept’e de bu noktada benzerlik gösteriyor.

Avrupa Birliği için kritik önem taşıyan bu girişim için, AB Yetkilisi Josep Borrell üye devletlerinin "ilişkili varlıkları ve gerekli stratejik kolaylıkları sağlama" taahhüdünde bulunmalarını istiyor.

Josep Borrell ile gazeteciler arasında geçen diyaloglardan ‘’Büyük Kargo için Stratejik Hava Taşımacılığı" da dahil olmak üzere 14 tane projenin onaylanmasının ardından, silah ve diğer yeteneklere yönelik 60 tane daha ortak AB askeri projesinin geliştirilmekte olduğunu aktarıldı.

ABD, Avrupalıları konuşlandırılabilir birliklere yatırım yapma talebi için çağrıda bulundu. ABD Başkanı Joe Biden, Avrupa Birliği’ndeki bu hareketlenmeyi NATO'yu tamamlayıcı olarak tanımladı.

Avrupa Birliği 2007 yılından beri 1.500 askerden oluşan bir kuvvete sahip, ancak bu kuvvetleri Çad ve Libya’da konuşlandırma çabaları sonuç vermemişti.

Sorumlu AB yetkililerinin mevcut düşünceleri sahip olunan askeri gücün daha küçük birimlere bölerek daha esnek ve daha konuşlandırılabilir hale getirilmesi yönünde.

Bir cümle aslında Avrupa Birliği’nin girişiminin altında yatan tüm düşünceyi özetliyor. ‘’Geçmişte karşılaştığımız engellerin üstesinden gelmek istiyorsak; bize daha fazla esneklik sağlaması adına, gücümüzü krizin doğasına uyarlamalı ve gücün verimli kullanımını sağlamak bizim için çok önemli."

Kaynak: https://www.reuters.com/business/aerospace-defense/eu-aim-rapid-deployment-force-without-us-assets-by-2025-document-says-2021-11-16/