Avrupa Ekonomisi İlk Çeyrekte %0,1 Büyüme Kaydetti, Almanya Durgunlaşırken Beklentileri Kaçırıyor

Sosyal Medyada Paylaş!

 

 

 

 

Avrupa Ekonomisi İlk Çeyrekte %0,1 Büyüme Kaydetti, Almanya Durgunlaşırken Beklentileri Kaçırıyor

Avrupa GSYİH’sı ilk çeyrekte %0,2′lik büyüme tahmininin altında kalarak %0,1 büyüdü.

Yıllık büyüme %1,3 ile %1,4 olan beklentilerin altında kaldı.

Avrupa Bloğu yaygın korunun aksine resesyondan kurtulmuş olsa da, Avrupa Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta faiz oranlarını en az 25 baz puan artırması beklenirken, büyüme sıkı para politikasından etkilenmeye devam edeceği öngörülüyor.

İlk çeyrek büyüme sinyali, ekonominin sürekli yüksek enflasyonla mücadele ederken geliyor. Moskova’nın Ukrayna’yı  işgalinin ardından Avrupalı ​​tüketiciler Rus tedarikine erişimi kademeli olarak kaybettiği için enerji fiyatları geçen yıl önemli bir itici güç oldu.

Hollandalı ING Bankasının başkanı Carsten Brzeski, enerji fiyatlarındaki düşüşün, beklenenden daha sıcak havanın ve mali teşvikin Avrupa’nın kış boyunca korkulan bir durgunluktan kurtulmasına yardımcı olduğunu aktardı.

Ancak münferit ülkeler arasında önemli eşitsizliklere de dikkat çekti. Gelecekteki ekonomik büyümenin, bir yanda sanayideki pozitif ivme ve ücret artışı ile diğer yanda Avrupa Merkez Bankası para sıkılaştırma politikası ve ABD resesyon riskleri arasında süregelen yarıştan etkileneceğini söyledi.