AZERBAYCAN-ERMENISTAN GERGINLIGININ ABD’DE YANKISI

Sosyal Medyada Paylaş!

İşte Azerbaycan-Ermenistan gerginliğinin ABD'de yankısı...

BM Sözcüsü, "Tüm tarafları itidalli olmaya, 9 Kasım ve 11 Ocak'taki üçlü açıklamalara uygun olarak hareket etmeye ve ilgili tüm endişeleri diyalog yoluyla barışçıl bir şekilde ele almaya çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, "Ermenistan ile Azerbaycan arasında çatışma çıktığına dair haberler bizi rahatsız ediyor. Sınırların çizilmesi de dahil olmak üzere tüm önemli sorunları çözmek için her iki tarafı da doğrudan ve yapıcı bir şekilde katılmaya çağırıyoruz." dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Kıdemli üyesi David Cıcılline Aliyev'in saldırganlığını kınıyor. "Azerbaycan Ermeni egemenliğini tanımalı ve saygı duymalı"

"ABD Kongre Üyesi Adam Schiff Azerbaycan'ın Ermenistan'a yönelik saldırısını kınıyorum. Dışişleri Bakanlığı, yeni bir insani felaketi önlemek için mevcut her diplomatik kanalı kullanmak ve Ermeni halkına ve egemenliğine olan sarsılmaz desteğimizi göstermek için harekete geçmeli."

Ermeni Çatı Kuruluşu ANCA da büyük bir kampanya ile ABD Ulusal Savunma Bütçesi içine Senatörlerin Azerbaycan’a yaptırım uygulanması ve tüm yardımların kesilmesi için madde ekletme kampanyası yapıyor!