Azerbaycan ve Ermenistan Karşılıklı Olarak Birbirinin Toprak Bütünlüğünü Tanıma Konusunda Anlaştı

Sosyal Medyada Paylaş!

Azerbaycan ve Ermenistan Karşılıklı Olarak Birbirinin Toprak Bütünlüğünü Tanıma Konusunda Anlaştı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ülkelerinin toprak bütünlüğünü tanıma hususunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, ilk kez davet edildiği Avrasya Ekonomik Birliği’nin Yüksek Avrasya Ekonomik Konseyi Zirvesinde Paşinyan ile toprak bütünlüğü konusunu istişare etti.

Aliyev, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’ı Azerbaycan’ın parçası olarak tanıdığını ve buna bağlı olarak barış anlaşması imzalama ihtimalinin bulunduğunu belirtti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Toprak bütünlüklerinin karşılıklı olarak tanınması temelinde Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunda ciddi emareler mevcut" dedi.

Paşinyan ise Dağlık Karabağ bölgesindeki tüm ticaret ve ulaşım yollarının Ermenistan topraklarından geçen hatların önündeki engellerin kaldırılmasına dair hazır olduklarını beyan etti.

Açıklamaların ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin söylemlerden memnuniyet duyduğunu ve yapacakları üçlü zirvede tüm konuları detayları ile ele alma şansına sahip olacaklarını kaydetti.

Putin, Azerbaycan ile Ermenistan’ın ve tüm bölgelenin ekonomik kalkınması açısından önem taşıdığı açıkça ortaya serilen bu konular üzerinde anlaşma yapmayı başaracaklarını umduğunu ekledi.

Paşiyan, Aliyev’in konuşması sırasında “Zengezur Koridoru” terimini kullanmasına tepki gösterdi.

Paşiyan ifadenin son yıllarda Ermenistan’a yönelik toprak iddialarını göstermek için kullanıldığını dile getirdi.Paşinya sözlerine Rusya- Ermenistan- Azerbaycan arasındaki üçlü anlaşmalarda sadece “Laçin Koridoru” ifadensine yer verildiğine dikkat çekti.

Putin, terim anlaşmazlığı sebebiyle ortaya çıkan gerginliği yumuşatmaya çalıştı. Putin, kullanılan terim konusunda anlaşmazlık olsa da önemli olan toprak bütünlüğü konusunda mutabakata varılması olduğunu ifade etti.

 

 

Kaynak: https://www.reuters.com/world/asia-pacific/azeri-envoy-france-sees-chance-armenia-peace-deal-europe-summit-2023-05-26/