BAGRINDA YATTIKLARI TOPRAK, GURBET DEGIL VATANDIR. VATANDIR KERKUK!

Sosyal Medyada Paylaş!

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı, Kerkük’e 25 Kasım 2021 tarihinde Peşmerge'nin merkezi hükümetle birlikte gireceğini, daha sonra da Kerkük’ün asayişi Peşmerge’ye devredilerek Türk yurdu Kerkük'ün işgal edilmeye çalışıldığını duyurmuş ve "Türkmen şehri Kerkük, bir Peşmerge şehrine dönüştürülüyor.” ifadelerini kullanmıştı. Devletimizin ilgili kurumlarına da çağrıda bulunan Yaycı, Kerkük'ün kaderi tayin etmede Lozan'ın 16. maddesinin paragrafının kullanılması gerektiğini belirtmişti.

VATANDIR KERKÜK

16 Kasım 2021 tarihinde Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi'nin resmi twitter hesabından yapılan açıklamada Yaycı, "Türkiye’yi ve Türkleri Atatürk’ün emaneti, Misak-ı Milli’nin ayrılmaz parçası Kerkük için ses vermeye çağırıyorum. Kerkük Türktür, Türk Kalmalıdır! Kerkük Gurbet Değil, Vatandır.. #VatandırKerkük" dedi.

BAĞRINDA YATTIKLARI TOPRAK, GÜRBET DEĞİL VATANDIR

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi tarafından yapılan bir başka paylaşımda, Kerkük Kalesi'ndeki Osmanlı Subayları Mezarlığı kitabesi paylaşıldı. "Bağrında yattıkları toprak, gürbet değil vatandır. #VatandırKerkük" ifadelerine yer verildi.