Biden, Hamas’a Karşılık Vermenin İsrail’in “Görevi” Olduğunu Söyledi

Sosyal Medyada Paylaş!

Biden, Hamas’a Karşılık Vermenin İsrail’in “Görevi” Olduğunu Söyledi

Beyaz Saray’da kameralar karşısına geçen ABD Başkanı Joe Biden, Hamas’ın “terörizmine” karşılık vermenin İsrail’in “görevi ve hakkı olduğunu” söyledi.

Biden yaptığı açıklamada, ABD’nin “İsrail’in yanında yer alacağı” ve ona ihtiyacı olan her türlü yardımı sağlayacağını ifade etti.

Çatışmalarda en az 14 Amerikalının öldüğünü açıklayan Biden, rehin alınan Amerikalılar da olduğunu belirtti. Öldürülen veya kaybolan ABD vatandaşlarının kimlikleri ise henüz açıklanmadı.

Biden, Hamas’ın “saf kötülük” olarak tanımladığı saldırısını kınadı ve saldırıları IŞİD’in “en kötü saldırılarına” benzetti.

Biden sözlerine; “Dünyadaki her ulus gibi İsrail’in de bu hain saldırılara yanıt verme hakkı vardır ve hatta yanıt vermek görevidir” şeklinde devam etti. Benzer bir durumda ABD’nin tepkisinin “hızlı, kararlı ve ezici” olacağını da sözlerine ekledi.

Rehin tutulan ABD vatandaşları konusunda ise; “rehineleri kurtarma konusunda İsrailli mevkidaşlarına danışmanlık vermek ve tavsiyelerde bulunmak” için uzmanlar görevlendirdiğini belirtti. Biden, “Başkan olarak, dünya çapında rehin tutulan Amerikalıların güvenliğinden daha büyük bir önceliğim yok” dedi.

USS Gerald R Ford uçak gemisi İsrail’e desteğin sembolü olarak Doğu Akdeniz’e gönderildi. Bölgede bulunan ABD Hava Kuvvetleri filolarını ek savaş uçaklarıyla destekliyor. ABD’li savunma yetkilileri, İsrail Savunma Kuvvetleri’ne askeri malzeme ve mühimmat sevkiyatını hızlandırmak için İsrailli mevkidaşlarıyla birlikte çalıştıklarını söyledi. Biden, Kongreden müttefiklerinin ihtiyaçlarını finanse etmek için “acil harekete geçmesini” isteyeceğini de ekledi.

Biden, “Hiç şüpheniz olmasın ki ABD İsrail’in arkasındadır” “Yahudi ve demokratik İsrail devletinin her zaman yaptığımız gibi bugün ve yarın kendini savunabilmesini sağlayacağız” dedi.