Biden İçin Neredeyse Her Şey İsrail- Filistin Savaşına Bağlı

Sosyal Medyada Paylaş!

                                                       Biden İçin Neredeyse Her Şey İsrail- Filistin Savaşına Bağlı

Joe Biden, 7 Ekim saldırılarının ardından adımını bulmuş gibi görünüyor. Ülkesinde korkunç anketlerle karşı karşıya kalan ve kendi partisinde 80 yaşındaki adamı yeniden seçime sokmanın bilgeliği hakkında artan fısıltılarla karşı karşıya kalan Biden, birdenbire doğru zamanda doğru adam haline geldi. Çarşamba günü İsrail'e yaptığı altı saatlik ziyarette Biden, Hamas'ın İsrail kasabalarına ve kibbutzimlerine yönelik saldırısının dehşeti hakkında güçlü ve çoğu zaman etkili bir şekilde konuştu; katliamın dünyanın dört bir yanındaki Yahudiler için yarattığı acı verici çağrışımlar üzerine; Amerika'nın kederli müttefikine manevi ve maddi desteği üzerine.

Tel Aviv'de İsrail'in karşısına çıkan sadece özgür dünyanın lideri Biden değildi. Aynı zamanda, dünya liderlerinden sıradan insanlara kadar görünüşte herkesle bağlantı kurma yeteneğine sahip, tuhaf ve avuncular İrlandalı-Amerikalı yerel politikacı "Joe Amca" idi.

Ancak Biden'ın kamuoyuna yaptığı açıklamalar ve toplantılar boyunca, savaşın gidişatına dair açık bir endişe nakaratı vardı. Bahisler daha yüksek olamazdı. Her şey, İsrail'in eşi benzeri görülmemiş Hamas saldırılarına verdiği tepkinin sonucuna dayanıyor – Biden'ın kendi siyasi geleceği, Orta Doğu vizyonu ve kötülüğün liberal savaş yöntemiyle yenilebileceği fikri.

Biden ya da üst düzey yardımcıları Tel Aviv'de ne zaman bir mikrofonun karşısına geçse, ABD'nin Filistinli siviller için endişelerinden ve İsrail'in onlara zarar vermemek için elinden gelen her şeyi yapması gerektiğinden bahsediyorlardı. "Filistinlilerin büyük çoğunluğu Hamas değil. Hamas Filistin halkını temsil etmiyor" dedi. Cumhurbaşkanı, "Filistin halkı da büyük acı çekiyor" dedi. "Kaybedilen masum Filistinlilerin yasını tutuyoruz." Dünya izliyor, dedi Netanyahu kameraların önünde. "İsrail'in ABD ve diğer demokrasiler gibi bir değeri var ve ne yapacağımızı görmek istiyorlar."

 

Kaynak: