Biden - Miçotakis Görüşmesinin Ana Odağı "Türkiye" Olacak!

Sosyal Medyada Paylaş!

16 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleşecek olan ABD Başkanı Joe Biden ile Yunan Başbakan Miçotakis arasındaki görüşmenin ana konusunun Türkiye olması bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Türkiye'nin askeri kapasitesinden duydukları endişeyi "bir tehdit" olarak nitelendiren mevcut Yunan hükümetinin başbakanı Miçotakis, 16 Mayıs 2022 pazartesi günü ABD Başkanı Biden ile görüşecek. Yunanistan özellikle Adalar Denizi'nde birçok hukuksuzluğa imza atıyor. Askerden arındırılması gereken ve silahlandırılması Lozan ve Paris Anlaşmalarına aykırı olan adaları silahlandıran Yunanistan, tüm bu hukuksuzlukları başta ABD olmak üzere büyük güçlerin arkasına sığınarak örtmeye çalışıyor.

16 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleşecek olan Biden-Miçotakis görüşmesinin ana odağında da Türkiye'nin Adalar Denizi'ndeki hava faaliyetlerinin konuşulacağı Yunan medyası tarafından dillendirilen başlıklar arasında geliyor. Diğer yandan Biden yönetiminin Türkiye'ye yeni F-16 uçakları satma kararından da endişeler duyan Yunanistan, bu plan aleyhindeki fikirlerini Biden'a aktaracak. Geçtiğimiz hafta ABD ile Yunanistan arasındaki savunma anlaşması yenilenmiş ve ABD'nin Yunanistan'da yeni üsler açmasının önü açılmıştı. Yunanistan'ın seçim atmosferine girmesi ve Yunan muhalefetinin özellikle Dedeağaç Limanı'nın da ABD'ye tahsis edilmesine yönelik eleştirileri iç politikada sıkışan Miçotakis'in ABD'dedeki arayışlarını kuvvetlendiriyor. 

Kaynak; 

https://www.tanea.gr/2022/05/14/politics/ti-tha-syzitisoun-mpainten-mitsotakis-stis-ipa/