Biden: Netanyahu değişmeli; İsrail, Gazze meselesinde dünyanın desteğini kaybetmeye başladı

Sosyal Medyada Paylaş!

Biden: Netanyahu değişmeli; İsrail, Gazze meselesinde dünyanın desteğini kaybetmeye başladı

ABD Başkanı Joe Biden Salı günü çarpıcı bir eleştiride bulundu. Başbakan Benjamin Netanyahu ve onun sertlik yanlısı koalisyon üyelerinin iki devletli çözüme muhalefetleri nedeniyle peşine düşerken, İsrail'in Gazze'deki "ayrım gözetmeyen bombalamaları" nedeniyle küresel desteğini kaybettiği konusunda uyardı.

Netanyahu "iyi bir arkadaş, ama bence değişmesi gerekiyor" dedi. Biden, AIPAC yönetim kurulu başkanı Lee Rosenberg'in ev sahipliğinde Washington'da düzenlenen bir bağış toplama etkinliğinde konuşan Biden "İsrail'deki bu hükümet onun hareket etmesini çok zorlaştırıyor" dedi. Biden, konuşmasında aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Ben Gvir'i ismiyle eleştirdi ve temmuz ayında kullandığı bir cümleyi tekrarladı: "Bu, İsrail tarihindeki en muhafazakar hükümet."İsrailli liderleri onlarca yıldır tanıdığını” söyleyen Biden, "Ben Gvir ve ekibi iki devletli bir çözüme uzaktan yakından yaklaşan hiçbir şey istemiyor" diye yakındı.

"Sadece Hamas'ın yaptıklarından dolayı değil, tüm Filistinlilerden intikam almak istiyorlar – ki almalılar... Filistinlilerle hiçbir şey yapmak istemiyorlar" diyen Biden, ABD'nin Hamas'ın tüm Filistinlileri temsil etmediği ve terör grubunun İsrail'e yönelik 7.1 kişinin katledildiği ve yaklaşık 200 kişinin rehin alındığı acımasız 240 Ekim saldırısı nedeniyle Gazze'nin tamamının acı çekmemesi gerektiği yönündeki tutumunu yineledi.